Jak zrobić kompas w minecraft

Kompas to jeden z najważniejszych przedmiotów w grze Minecraft. Dzięki niemu możesz zagubić się w świecie klocków! W poradniku krok po kroku dowiesz się, jak zrobić kompas i jak go używać.

Krok 1: Rozpocznij od zbierania surowców. Aby zrobić kompas, będziesz potrzebował czterech żelaznych lingotów i jednej czerwonej różdżki.

Krok 2: Rozwijaj piec, aby przetopić żelazo na żelazne lingoty. Włóż surowce do kopalni, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na piecyk. Po chwili powinieneś otrzymać żelazne lingoty.

Krok 3: Teraz, gdy masz wszystkie potrzebne materiały, przejdź do stołu rzemieślniczego. Otwórz go i umieść żelazne lingoty w kształcie litery «X», a czerwoną różdżkę na środku. Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby zasugerować przyciskiem «Stwórz».

Krok 4: Gratulacje! Właśnie stworzyłeś kompas. Teraz możesz go użyć, aby określić swoje położenie w świecie Minecraft. Kiedy go trzymasz w ręce, strzałka na kompasie zawsze wskazuje miejsce, w którym umieściłeś swój punkt odniesienia.

Teraz, gdy wiesz, jak zrobić kompas w Minecraft, nie będziesz już się gubić w bezkresnych krainach gry! Użyj swojego kompasu, aby odnaleźć drogę do domu lub znaleźć swoje ukryte skarby. Powodzenia!

Wyjaśnienie podstaw

Kompas jest jednym z najważniejszych narzędzi w Minecraft, które pomaga nam orientować się w świecie gry. Dzięki niemu możemy łatwo znaleźć swoją bazę, ukryte skarby lub oznakować interesujące nas miejsca.

Gdy utworzymy kompas, wskazuje on zawsze na naszą spawn point, czyli miejsce, w którym rozpoczynamy grę. Początkowo wskazuje on na strzałkę, ale kiedy staniesz w miejscu spawnu, kompas automatycznie zmieni swoje wskazanie na południe, na kierunek, w którym się aktualnie poruszasz.

Jeśli chcesz zrobić kompas w Minecraft, będziesz potrzebował czterech żelaznych lingotów i jednej różanytu. Żelazne lingoty można uzyskać poprzez przetopienie rud żelaza w kowadle, a różanit uzyskasz poprzez przetopienie rudy różanitu.

Po zebraniu wymaganych materiałów, musisz umieścić je w stole do craftingu. Na środku tabeli umieść różanit, a w pozostałych czterech polach umieść żelazne lingoty, tworząc kształt krzyża. Po kliknięciu na stół prawym przyciskiem myszy, otrzymasz gotowy kompas, który możesz przenieść do ekwipunku i używać w grze.

Pamiętaj, że kompas wskazuje tylko na punkt spawnu, więc jeśli zmienisz swoje miejsce spawnu, wskazanie kompasu również się zmieni. Możesz zmienić spawn używając łóżka i w nim spędzając noc.

Zbieranie surowców

Aby zbudować kompas w Minecraft, będziesz potrzebował następujących surowców:

 • 1 sztabka żelaza — możesz zdobyć ją poprzez wytopienie rudy żelaza w piecu
 • 4 kamyki — możesz zdobyć je, kopiąc bloki kamienia lub tworząc je w piecu z kulminacyjnego kamienia

Po zebraniu wszystkich potrzebnych surowców, możesz zabrać się do tworzenia kompasu!

Tworzenie stołu rzemieślniczego

Aby zacząć korzystać z zaawansowanych narzędzi i przedmiotów w Minecraft, należy stworzyć stoł rzemieślniczy. Stoł rzemieślniczy jest niezbędny do tworzenia przedmiotów o większej trudności i do łączenia różnych składników. Poniżej przedstawiam instrukcję krok po kroku, jak stworzyć stoł rzemieślniczy w Minecraft.

 1. Znajdź drewno: Aby rozpocząć proces tworzenia stołu rzemieślniczego, musisz najpierw zdobyć drewno. Drewno możesz zdobyć tłukąc drewniane bloki za pomocą dłuta.
 2. Otwórz stół rzemieślniczy: Po zdobyciu drewna otwórz swój ekwipunek, znajdź miejsce na stół rzemieślniczy i kliknij prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć interfejs stołu rzemieślniczego.
 3. Ustawiaj drewno: W interfejsie stołu rzemieślniczego umieść swoje drewno w dowolny sposób w polu 3×3. Możesz umieścić drewno w dowolnym miejscu w polu rzemieślniczym.
 4. Weź stół rzemieślniczy: Gdy umieścisz drewno w polu rzemieślniczym, stół rzemieślniczy automatycznie zostanie stworzony. Możesz teraz go zabrać, klikając prawym przyciskiem myszy na stół rzemieślniczy w interfejsie.

Pamiętaj, że stołów rzemieślniczych możesz stworzyć więcej niż jeden. Możesz umieścić stoły rzemieślnicze w różnych miejscach swojego domu i korzystać z nich w dowolnym momencie. Stoły rzemieślnicze są niezbędne do tworzenia zaawansowanych przedmiotów, takich jak narzędzia z innymi składnikami. Teraz, gdy znasz proces tworzenia stołu rzemieślniczego, możesz poszerzyć swoje możliwości w świecie Minecraft!

Tworzenie kompasu

Aby zrobić kompas w Minecraft, będziesz potrzebował czterech żelaznych lingotów i jednego czerwonego kamienia. Oto kroki, które musisz podjąć:

 1. Zbierz cztery żelazne lingoty, które możesz zdobyć przez przetopienie rudy żelaza w piecu. Możesz znaleźć rudy żelaza pod ziemią.
 2. Zbierz jeden czerwony kamień, który możesz znaleźć w skalistych formacjach pod ziemią.
 3. Otwórz stół do pracy (crafting table), co pozwoli ci na dostęp do pełnego zestawu receptur rzemiosła.
 4. Włóż cztery żelazne lingoty do rzemiosła, zostawiając środek wolny.
 5. Umieść czerwony kamień w dolnym środkowym slocie rzemiosła.
 6. Odbierz swój nowo utworzony kompas ze środkowego slocika rzemiosła.

Teraz, kiedy masz kompas, możesz go użyć do określenia, w którym kierunku znajduje się punkt spawnu lub punkt odniesienia, który został ustalony podczas tworzenia nowego świata Minecraft.

Aby to zrobić, wystarczy trzymać kompas w ręce i spojrzeć na niego. Strzałka na kompasie wskazuje, w którą stronę znajduje się twój punkt spawnu lub punkt odniesienia.

Zastosowanie kompasu

Kompas jest niezwykle przydatnym narzędziem w Minecraft, które pozwala graczowi zorientować się w otaczającym świecie i łatwiej odnaleźć swoją drogę. Oto kilka zastosowań kompasu:

 • Określanie kierunku — Kompas pokazuje graczowi kierunek, w którym znajduje się punkt odniesienia. Może to być początkowe położenie spawnu gracza lub miejsce, które zostało ustawione kompasem.
 • Poszukiwanie skarbów — Kiedy gracz znajdzie skarb lub wartościową lokację, może ustawić kompas i używać go jako wskazówki, aby powrócić do tego miejsca w przyszłości.
 • Eksploracja — Kompas może być również używany podczas eksploracji nowych terenów. Gracz może ustawić kompas na swoje aktualne położenie i śledzić jego wskazówki, aby łatwiej nawigować i unikać zgubienia się.
 • Znajdowanie domu — Jeśli gracz zbudował dom w odległej lokalizacji, kompas może pomóc mu powrócić do niego po długiej podróży przez świat Minecrafta. Wystarczy ustawić kompas na położenie domu, aby zawsze znać drogę do powrotu.

Zastosowanie kompasu w grze jest niezwykle przydatne i ułatwia eksplorację oraz orientację w świecie Minecrafta. Dlatego warto nauczyć się korzystać z tego narzędzia i mieć go zawsze przy sobie.

Komentarze