Jak utworzyć serwer w Minecraft

 Minecraft jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie i daje graczom możliwość tworzenia własnego wirtualnego świata. Często gracze mają ochotę stworzyć własny serwer, na którym mogą grać ze swoimi znajomymi. W tym poradniku krok po kroku pokażę Ci, jak stworzyć serwer w Minecraft.Krok 1: Pobierz i zainstaluj serwer Minecraft

Na początku musisz pobrać i zainstalować serwer Minecraft na swoim komputerze. Możesz to zrobić pobierając odpowiedni plik z oficjalnej strony Minecraft lub korzystając z jednej z wielu stron oferujących serwery do pobrania.

Krok 2: Skonfiguruj serwer

Po zainstalowaniu serwera musisz go skonfigurować. Otwórz plik konfiguracyjny serwera za pomocą edytora tekstu i dostosuj go do swoich preferencji. Możesz ustawić różne parametry, takie jak tryb gry, rozmiar mapy, czy maksymalną ilość graczy.

Krok 3: Przełącz swój router

Aby inni gracze mogli się połączyć z Twoim serwerem, musisz przekierować porty na swoim routerze. Wejdź w ustawienia routera i zlokalizuj sekcję przekierowania portów. Skonfiguruj przekierowanie portów w taki sposób, żeby został przekierowany na adres IP Twojego komputera.

Krok 4: Uruchom serwer

Po skonfigurowaniu wszystkich ustawień możesz uruchomić serwer. Otwórz konsolę serwera Minecraft i wpisz odpowiednią komendę, aby uruchomić serwer. Pamiętaj, że serwer musi być uruchomiony, aby inni gracze mogli dołączyć.

Po wykonaniu tych kroków Twój własny serwer Minecraft powinien być gotowy do grania! Możesz zaprosić swoich znajomych i zacząć wspólną przygodę w wirtualnym świecie Minecraft.

Krok 1: Przygotowanie

Aby stworzyć serwer w Minecraft, musisz najpierw zrealizować kilka kroków przygotowawczych.

Pierwszym krokiem jest pobranie najnowszej wersji serwera Minecraft z oficjalnej strony internetowej. Upewnij się, że pobierasz wersję, która jest zgodna z twoją wersją gry Minecraft. Następnie utwórz nowy folder na swoim komputerze, w którym będziesz przechowywać wszystkie pliki serwera.

Po utworzeniu folderu, przekonaj się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję Java Development Kit (JDK) na swoim komputerze. Serwer Minecraft wymaga Java, aby działać poprawnie.

Następnym krokiem jest otwarcie nowego pliku tekstowego o nazwie "start.bat" w folderze serwera. Wprowadź następującą komendę w pliku:

java -Xmx1024M -Xms1024M -jar nazwa_pliku_serwera.jar nogui

Zamień "nazwa_pliku_serwera.jar" na właściwą nazwę pliku serwera Minecraft, który pobrałeś wcześniej. Ta komenda określa maksymalną i minimalną ilość pamięci, jaką serwer Minecraft będzie używać.

Zapisz plik "start.bat" i zamknij go.

Teraz należy uruchomić serwer Minecraft, wpisując następującą komendę w wierszu poleceń:

start.bat

Po wykonaniu tych kroków, serwer Minecraft powinien się uruchomić, a ty będziesz w stanie grać na własnym serwerze z przyjaciółmi.

Krok 2: Instalacja serwera

Po przygotowaniu naszych plików serwera, przyszedł czas na instalację i uruchomienie serwera Minecraft. Oto kilka kroków, które musisz podjąć, aby zainstalować serwer:

1. Pobierz pliki serwera Minecraft:

Aby rozpocząć, musisz pobrać pliki serwera Minecraft z oficjalnej strony gry. Odwiedź stronę https://www.minecraft.net/download/server, aby pobrać najnowszą wersję serwera.

2. Zainstaluj Javę:

Serwer Minecraft działa na platformie Javy, dlatego musisz zainstalować Javę na swoim komputerze. Otwórz stronę https://www.java.com, aby pobrać i zainstalować najnowszą wersję Javy, jeśli jej nie masz.

3. Uruchom plik serwera:

Po pobraniu i zainstalowaniu plików serwera Minecraft oraz Javy, przejdź do folderu, w którym znajduje się plik serwera Minecraft, i kliknij go dwukrotnie, aby go uruchomić.

4. Zaakceptuj warunki użytkowania:

Po uruchomieniu pliku serwera Minecraft zobaczysz, że program generuje niektóre pliki. W tym momencie musisz zaakceptować warunki użytkowania. Aby to zrobić, otwórz plik "eula.txt" w notatniku i zmień wartość "eula=false" na "eula=true". Zapamiętaj, że musisz przeczytać i zrozumieć warunki użytkowania, zanim zaakceptujesz.

5. Skonfiguruj serwer:

Po zaakceptowaniu warunków użytkowania możesz otworzyć plik "server.properties" w notatniku, aby dostosować ustawienia serwera. Możesz zmienić nazwę serwera, tryb gry, maksymalną liczbę graczy i wiele innych opcji.

6. Uruchom serwer:

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków możesz uruchomić serwer klikając dwukrotnie plik serwera Minecraft. Serwer zostanie uruchomiony, a gracze będą mogli dołączyć poprzez wpisanie twojego adresu IP w grze Minecraft.

Pamiętaj, że po uruchomieniu serwera możesz dostosować dalsze opcje serwera, takie jak instalacja pluginów czy zmiana mapy. Przejdź do kolejnego kroku, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Krok 3: Konfiguracja plików

Po zainstalowaniu serwera Minecraft, następnym krokiem jest skonfigurowanie plików, aby dostosować serwer do naszych potrzeb. W tym kroku omówimy, jak skonfigurować kilka ważnych plików serwera.

1. server.properties: Jest to główny plik konfiguracyjny serwera Minecraft. Możemy go znaleźć w folderze głównym serwera. Otwórz plik w edytorze tekstu i dostosuj ustawienia zgodnie z preferencjami. Niektóre ważne opcje do skonfigurowania obejmują tryb gry (survival, creative itp.), maksymalną liczbę graczy, seed mapy, ustawienia sieciowe i wiele innych. Upewnij się, że zapisujesz zmiany przed zamknięciem pliku.

2. ops.json: Ten plik zawiera listę operatorów (osób, które mają pełne uprawnienia do serwera). Możemy go znaleźć w folderze głównym serwera. Otwórz plik w edytorze tekstu i dodaj nazwy użytkowników, którym chcesz przyznać uprawnienia operatora. Pamiętaj, że każda nazwa użytkownika musi być oddzielona przecinkiem. Po zapisaniu pliku, zrestartuj serwer, aby aktywować nowe uprawnienia.

3. whitelist.json: Ten plik zawiera listę graczy, którzy mają dostęp do serwera, nawet jeśli nie są operatorami. Możemy go znaleźć w folderze głównym serwera. Otwórz plik w edytorze tekstu i dodaj nazwy użytkowników, którym chcesz udzielić dostępu. Podobnie jak w przypadku pliku ops.json, pamiętaj, że każda nazwa użytkownika musi być oddzielona przecinkiem. Po zapisaniu pliku, zrestartuj serwer, aby uwzględnić zmiany.

4. banned-players.json i banned-ips.json: Te dwa pliki zawierają listę zbanowanych graczy i zbanowanych adresów IP. Banned-players.json jest stosowany, gdy chcesz zbanować konkretnych użytkowników, a banned-ips.json jest stosowany, gdy chcesz zbanować konkretne adresy IP. Otwórz odpowiedni plik w edytorze tekstu i dodaj nazwy użytkowników lub adresy IP, które chcesz zbanować. Pamiętaj, że każda nazwa użytkownika lub adres IP musi być oddzielona przecinkiem. Po zapisaniu pliku, zrestartuj serwer, aby wprowadzić zmiany.

5. plugins: Jeśli chcesz zainstalować dodatkowe pluginy na serwerze Minecraft, musisz je wgrać do folderu "plugins". Pamiętaj, że nie każda wersja pluginu będzie kompatybilna z wersją serwera Minecraft, więc upewnij się, że korzystasz z zgodnych wersji.

Pamiętaj, że każdą zmianę w plikach konfiguracyjnych należy wprowadzać ostrożnie i dokładnie czytać dokumentację, aby uniknąć błędów. Po ukończeniu konfiguracji plików, możesz teraz uruchomić serwer Minecraft z zainstalowanymi pluginami i dostosowanymi ustawieniami.

Krok 4: Wybór wersji minecraft

Po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania serwerowego Minecraft, przyszedł czas na wybór wersji gry, która będzie obsługiwana przez twój serwer. Wybór wersji jest ważny, ponieważ decyduje o tym, jakie funkcje i nowości będą dostępne dla graczy.

Jeśli chcesz stworzyć serwer dla najnowszej wersji gry, musisz pobrać i zainstalować oprogramowanie serwerowe Minecraft dla tej konkretniej wersji. Możesz znaleźć oprogramowanie serwerowe na oficjalnej stronie Minecraft.

Jednak jeśli chcesz stworzyć serwer dla starszej wersji gry, musisz znaleźć oprogramowanie serwerowe specjalnie dla tej wersji. Starsze wersje gry mogą być bardziej kompatybilne z niektórymi modyfikacjami i pluginami, dlatego mogą być bardziej popularne wśród niektórych graczy.

Niektóre sieci serwerów Minecraft oferują również możliwość wyboru wersji gry przez panel sterowania. W tym przypadku, będziesz miał możliwość łatwego przełączania się między różnymi wersjami gry, w zależności od twoich preferencji.

Ważne jest, aby pamiętać, że niektóre modyfikacje i pluginy mogą być dostępne tylko dla określonych wersji gry. Przed podjęciem decyzji, upewnij się, że wybrana wersja gry jest kompatybilna z modyfikacjami i pluginami, których chcesz używać na swoim serwerze.

Podsumowując, wybór wersji minecraft jest ważnym krokiem, który może mieć wpływ na funkcje i kompatybilność twojego serwera. Przed podjęciem decyzji, zastanów się, jakie funkcje i modyfikacje chcesz mieć na swoim serwerze oraz jakie wersje gry obsługują te funkcje i modyfikacje.

Krok 5: Dodawanie pluginów

Kiedy już masz działający serwer Minecraft, kolejnym krokiem jest dodanie pluginów, które dodadzą nowe funkcje i możliwości do Twojej gry. Pluginy to dodatkowe rozszerzenia, które możesz zainstalować na swoim serwerze, aby dostosować go do swoich potrzeb.

Istnieje wiele różnych pluginów do Minecraft dostępnych do pobrania za darmo lub za opłatą. Najpopularniejsze z nich to: Essentials, WorldEdit, PermissionsEx, Multiverse, WorldGuard, itp.

Aby dodać plugin na swój serwer, musisz najpierw pobrać plik pluginu w formacie JAR. Możesz znaleźć je na różnych stronach internetowych lub na oficjalnym forum Minecraft. Upewnij się, że pobrany plugin jest kompatybilny z wersją Twojego serwera Minecraft.

Następnie musisz umieścić pobrany plik pluginu w folderze "plugins" na serwerze Minecraft. Aby to zrobić, połącz się z serwerem za pomocą FTP lub użyj Panelu Sterowania swojego hostingu. Połącz się z odpowiednim folderem i skopiuj plik pluginu do katalogu "plugins".

Po zakończeniu tego, zrestartuj swój serwer Minecraft. Plugin zostanie automatycznie wczytany i gotowy do użycia. Aby skonfigurować plugin, zazwyczaj musisz otworzyć plik konfiguracyjny, który jest dostępny w folderze pluginu.

Nie zapomnij, że niektóre pluginy mogą wymagać dodatkowych zależności, które również musisz pobrać i zainstalować, aby plugin działał poprawnie. Zawsze czytaj readme lub instrukcję pluginu, aby sprawdzić, jakie zależności są wymagane.

Pamiętaj, że dodawanie zbyt wielu pluginów do serwera może spowodować problemy z wydajnością i stabilnością serwera. Bądź ostrożny i wybieraj tylko pluginy, które są Ci naprawdę potrzebne.

Po zainstalowaniu pluginów możesz cieszyć się nowymi funkcjami i możliwościami na swoim serwerze Minecraft. Pamiętaj jednak, że niektóre pluginy mogą mieć wpływ na rozgrywkę, dlatego zalecamy sprawdzenie ich działania przed ich uruchomieniem na serwerze publicznym.

Komentarze