Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że chciałeś zrobić zrzut ekranu na swoim komputerze, ale nie wiedziałeś jak to zrobić? Nie martw się, jest to bardzo proste! W tym poradniku dowiesz się, jak zrobić zrzut ekranu na komputerze w kilku prostych krokach.

Pierwszym krokiem jest znalezienie na klawiaturze klawisza «Print Screen» lub «PrtSc». Może być on oznaczony również jako «Print Scr» lub «PrtScn». Zazwyczaj znajduje się on w górnej części klawiatury, obok innych klawiszy funkcyjnych. Naciśnij ten klawisz, aby zrobić zrzut ekranu całego ekranu komputera.

Jeśli chciałbyś zrobić zrzut tylko wybranej części ekranu, to istnieje na to również prosty sposób. Naciśnij kombinację klawiszy «Alt» + «Print Screen» lub «Alt» + «PrtSc». Po naciśnięciu tych klawiszy, w schowku zostanie umieszczony tylko zrzut wybranej części ekranu.

Teraz, gdy już zrobiłeś zrzut ekranu, możesz go wkleić w dowolnym programie edycji grafiki, takim jak Paint lub Photoshop. Otwórz program, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz «Wklej» lub użyj kombinacji klawiszy «Ctrl» + «V». Zrzut ekranu zostanie wklejony, a Ty będziesz mógł go edytować, zapisać lub udostępnić.

Pamiętaj, że niektóre programy, takie jak Paint, mogą automatycznie zapisywać zrzuty ekranu jako pliki obrazów. Warto sprawdzić ustawienia tych programów, aby dostosować sposób zapisu zrzutów ekranowych.

Tak więc, zrobienie zrzutu ekranu na komputerze jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy znaleźć odpowiedni klawisz na klawiaturze, nacisnąć go i wkleić zrzut w programie do edycji grafiki. Teraz możesz z łatwością tworzyć zrzuty ekranu i przekazywać je innym osobom, pokazywać co masz na ekranie lub po prostu zachować ważne informacje na później.

Wykorzystanie kombinacji klawiszy

Aby zrobić zrzut ekranu na komputerze, możemy skorzystać z różnych kombinacji klawiszy. Oto kilka najpopularniejszych:

1. Zrzut całego ekranu: Naciśnij klawisz PrtSc (Print Screen) na swojej klawiaturze. Następnie otwórz dowolny edytor graficzny (np. Paint) i wciśnij klawisz Ctrl + V aby wkleić zrzut ekranu.

2. Zrzut tylko aktywnego okna: Naciśnij klawisz Alt + PrtSc na swojej klawiaturze. Podobnie jak w poprzednim przypadku, otwórz edytor graficzny i wciśnij klawisz Ctrl + V aby wkleić zrzut ekranu.

3. Zrzut wybranego obszaru: Naciśnij klawisz Win + Shift + S na swojej klawiaturze. Ekran ciemnieje i pojawi się narzędzie do zaznaczania obszaru. Przeciągnij myszką, aby zaznaczyć interesujący cię obszar. Po zaznaczeniu zrzut ekranu zostanie automatycznie skopiowany do schowka. Teraz możesz wkleić go do edytora graficznego za pomocą kombinacji Ctrl + V.

Pamiętaj, że zrzuty ekranu są automatycznie zapisywane w formacie obrazu (np. PNG, BMP) i można je edytować lub udostępniać według potrzeb.

Użycie specjalnego narzędzia do zrzutów ekranu

W przypadku, gdy wbudowane narzędzia nie spełniają naszych oczekiwań lub chcemy mieć większą kontrolę nad procesem tworzenia zrzutów ekranu, możemy skorzystać z specjalnych programów do tego celu.

Nazwa narzędzia

Opis

Snagit

Snagit to popularny program do robienia zrzutów ekranu, który oferuje wiele zaawansowanych funkcji. Pozwala na edycję, dodawanie adnotacji, rejestrowanie wideo z ekranu i wiele więcej.

Greenshot

Greenshot to darmowe narzędzie do robienia zrzutów ekranu, które oferuje prosty interfejs i podstawowe funkcje. Pozwala na zapisywanie zrzutów ekranu, dodawanie adnotacji i udostępnianie ich.

Lightshot

Lightshot to łatwe w obsłudze narzędzie do robienia zrzutów ekranu. Pozwala na zaznaczenie konkretnej części ekranu i natychmiastowe udostępnienie zrzutu online.

Wybór narzędzia do robienia zrzutów ekranu zależy od naszych preferencji i potrzeb. Wszystkie wymienione programy są łatwe w obsłudze i oferują różne funkcje, więc warto wypróbować kilka z nich, aby znaleźć to, które najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Jak zrobić zrzut ekranu tylko wybranej części ekranu?

Jeśli chcesz zrobić zrzut ekranu tylko wybranej części ekranu, możesz skorzystać z narzędzi dostępnych na twoim komputerze. Wiele systemów operacyjnych zapewnia wbudowane narzędzia do robienia zrzutów ekranu, które umożliwiają wybór tylko określonej części ekranu. Poniżej znajduje się krótki poradnik, jak to zrobić na różnych systemach operacyjnych.

System operacyjnyMetoda
Windows
 1. Naciśnij klawisz «PrtSc» (PrintScreen) na klawiaturze, aby zrobić zrzut ekranu całego ekranu.
 2. Aby zrobić zrzut ekranu tylko wybranej części, naciśnij klawisz «Windows» + «Shift» + «S».
 3. Kursor zmieni się w krzyżowy znak «+».
 4. Przytrzymaj lewy przycisk myszy i przeciągnij, aby zaznaczyć obszar, który chcesz zachować na zrzucie ekranu.
 5. Zwolnij przycisk myszy, aby zrobić zrzut wybranej części ekranu.
 6. Obraz zostanie automatycznie zapisany w «Schowku systemowym».
MacOS
 1. Naciśnij kombinację klawiszy «Command» + «Shift» + «4».
 2. Kursor zmieni się w krzyżowy znak «+».
 3. Przytrzymaj lewy przycisk myszy i przeciągnij, aby zaznaczyć obszar, który chcesz zachować na zrzucie ekranu.
 4. Zwolnij przycisk myszy, aby zrobić zrzut wybranej części ekranu.
 5. Obraz zostanie automatycznie zapisany na pulpicie jako plik PNG.
Linux
 1. Sprawdź, czy masz zainstalowane narzędzie PrtSc, jeśli nie, zainstaluj je z menedżera pakietów.
 2. Naciśnij klawisz «PrtSc» (PrintScreen) na klawiaturze, aby zrobić zrzut ekranu całego ekranu.
 3. Aby zrobić zrzut ekranu tylko wybranej części, uruchom narzędzie PrtSc.
 4. Przytrzymaj lewy przycisk myszy i przeciągnij, aby zaznaczyć obszar, który chcesz zachować na zrzucie ekranu.
 5. Zwolnij przycisk myszy, aby zrobić zrzut wybranej części ekranu.
 6. Obraz zostanie zapisany na dysku w wybranej lokalizacji.

Pamiętaj, że dokładna metoda robienia zrzutu ekranu wybranej części może się różnić w zależności od wersji systemu operacyjnego. Powyższe instrukcje są ogólne i mają na celu dostarczenie podstawowych wskazówek dotyczących robienia zrzutów ekranu tylko wybranej części ekranu.

Przechwytywanie długich stron internetowych

Przechwytywanie zrzutów ekranowych długich stron internetowych może być czasami wyzwaniem, gdy zwykły zrzut ekranu nie obejmuje całej strony. Jednak istnieje kilka sposobów, które mogą Ci pomóc w przechwyceniu pełnej treści długiej strony.

1. Przewijanie strony i przechwytywanie fragmentów

Jednym ze sposobów jest ręczne przewijanie strony i przechwytywanie fragmentów przy pomocy podstawowych narzędzi do zrzutów ekranu dostępnych na większości komputerów. Możesz przewinąć stronę, wykonać zrzut ekranu i powtarzać ten proces, aż osiągniesz koniec strony. Następnie możesz połączyć poszczególne zrzuty ekranu przy użyciu programu graficznego lub specjalnego narzędzia online.

2. Używanie rozszerzeń przeglądarki

Jednak łatwiejszym sposobem może być skorzystanie z rozszerzeń przeglądarki, które automatycznie przechwytują pełne strony internetowe. Na przykład, rozszerzenie «Fireshot» dla przeglądarki Google Chrome umożliwia przechwycenie długich stron internetowych w jednym zrzucie ekranu. Po zainstalowaniu tego rozszerzenia, po prostu przewiń stronę do końca i kliknij przycisk, aby wykonać zrzut ekranu całej strony.

3. Użycie narzędzi do przechwytywania stron internetowych

Jest również wiele darmowych narzędzi online, które umożliwiają przechwytywanie pełnych stron internetowych. Wystarczy podać adres URL strony, a narzędzie wygeneruje zrzut ekranu, który obejmuje całą stronę. Możesz to zrobić za pomocą takich narzędzi jak «Web-capture.net» lub «Screenshot Guru».

Korzystając z powyższych metod, będziesz w stanie przechwycić pełne treści długich stron internetowych i zapisywać je jako zrzuty ekranu. Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, upewnij się, że zapisujesz zrzuty ekranu w odpowiedniej jakości i formacie, aby mogły być łatwo odczytywane i udostępniane.

Sposoby przechwytywania zrzutów ekranu na Macu

Przechwytywanie zrzutu ekranu na Macu może być wykonywane za pomocą kilku różnych metod. Poniżej przedstawiamy table, w którym znajdują się najważniejsze sposoby, które warto znać:

MetodaKombinacja klawiszyOpis
Zrzut całego ekranuCommand + Shift + 3Przechwytuje cały ekran i zapisuje go jako plik PNG na pulpicie.
Zrzut wybranego obszaru ekranuCommand + Shift + 4Przechwytuje wybrany przez użytkownika obszar ekranu i zapisuje go jako plik PNG na pulpicie.
Zrzut wybranego oknaCommand + Shift + 4, spacjaPo wciśnięciu kombinacji klawiszy, kursorem myszy należy kliknąć na dowolne okno, aby przechwycić tylko to okno i zapisać go jako plik PNG na pulpicie.

Wszystkie przechwycone zrzuty ekranu są domyślnie zapisywane na pulpicie, ale można je również skopiować do schowka, aby łatwo wkleić je w innym miejscu.

Jeśli potrzebujesz większej kontroli nad przechwytywanymi zrzutami ekranu, na Macu jest również wbudowane narzędzie o nazwie «Przechwytywanie» (ang. Screenshot). Aby otworzyć to narzędzie, należy przejść do folderu «Narzędzia» w folderze «Użytkownicy». Narzędzie «Przechwytywanie» oferuje jeszcze więcej opcji, takich jak możliwość przechwytywania zrzutu ekranu z opóźnieniem lub przechwytywania tylko konkretnej części ekranu.

Wideo:

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Windows ? . Jak zrobić screen ( Print Screen ) Windows ?

Komentarze