Jak zrobić ulotkę w Canva

Jak zrobic ulotke w canva

Tworzenie ulotek może być czasochłonne i wymagać pewnej wprawy, ale dzięki narzędziu Canva, nawet początkujący użytkownicy mogą tworzyć profesjonalne ulotki w łatwy i szybki sposób. Canva to popularne narzędzie do projektowania graficznego dostępne online, które oferuje szeroki wybór szablonów, grafik, czcionek i innych elementów projektowych, które można dowolnie modyfikować.

W tym praktycznym poradniku krok po kroku dowiesz się, jak zacząć tworzyć ulotki w Canva, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym grafikiem, przedsiębiorcą czy osobą poszukującą innowacyjnego sposobu promocji swojego biznesu. Przed tobą proste instrukcje, które pomogą Ci w tworzeniu atrakcyjnych i funkcjonalnych ulotek, które przyciągną uwagę odbiorców.

W pierwszym kroku zapoznasz się z interfejsem Canva i dowiesz się, jak zaczynać projekt od zera lub korzystać z dostępnych szablonów. Następnie przejdziesz do edytowania projektu, w tym dodawania tekstów, obrazów, kształtów i innych elementów projektowych. Dowiesz się również, jak dostosować kolorystykę i układ ulotki, aby jej wygląd był spójny i atrakcyjny.

Wybierz odpowiedni szablon dla ulotki

Wybierz odpowiedni szablon dla ulotki

Aby rozpocząć tworzenie ulotki w Canva, ważne jest wybranie odpowiedniego szablonu. Canva oferuje szeroki wybór profesjonalnych i gotowych do użycia szablonów ulotek, które można dostosować do swoich potrzeb.

W momencie rozpoczynania projektu, możesz przejrzeć dostępne kategorie ulotek, takie jak: biznes, edukacja, moda, podróże i wiele innych. Możesz także skorzystać z pola wyszukiwania i wpisać konkretne słowa kluczowe związane z tematyką twojej ulotki.

Pamiętaj, żeby wybierać szablony, które spełniają twoje oczekiwania względem kolorów, układu, czcionek i ogólnego stylu. Możesz również dodać do ulotki swoje własne grafiki, zdjęcia i logo, aby nadać jej osobisty wygląd.

Wybierając odpowiedni szablon dla ulotki w Canva, oszczędzasz czas i wysiłek, ponieważ większość ciężkiej pracy jest już wykonana. Możesz skoncentrować się na dostosowaniu wybranego szablonu do swoich potrzeb, dodając tekst, zmieniając kolory czy zamieniając elementy graficzne.

Dobry szablon ulotki powinien zachwycać i przyciągać uwagę odbiorcy, a także przekazywać informacje w sposób czytelny i atrakcyjny. Zadbaj o to, aby szablon był w zgodzie z wizualną identyfikacją twojej marki lub z tematyką wydarzenia, które chcesz promować.

W Canva znajdziesz setki profesjonalnych i w pełni dostosowywalnych szablonów, które pozwolą Ci stworzyć unikalną i atrakcyjną ulotkę w łatwy sposób.

Dostosuj tło i układ ulotki

Po wybraniu odpowiedniego szablonu ulotki w programie Canva, możesz rozpocząć dostosowywanie tła i układu do swoich preferencji. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

Tło ulotki

 • Wybierz tło: Możesz zmienić tło ulotki, wybierając jedno z dostępnych w Canva, ładując własne zdjęcie lub grafikę lub też tworząc jednolite tło z wybranym kolorem. Aby to zrobić, kliknij na przycisk «Tło» znajdujący się na górnym pasku narzędziowym.
 • Dostosuj układ: Możesz zmienić układ ulotki, dodając nowe sekcje, przenosząc istniejące sekcje lub zmieniając ich kolejność. Aby to zrobić, użyj narzędzi do modyfikacji układu, które znajdują się na lewym panelu. Możesz również zmieniać rozmiar i proporcje poszczególnych sekcji, aby dopasować ulotkę do swoich potrzeb.

Pamiętaj, że tło i układ ulotki mają duże znaczenie dla jej ogólnej estetyki i czytelności. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na dostosowanie ich do zamierzonego celu i grupy docelowej.

Dodaj własne zdjęcia i grafiki

Canva pozwala na łatwe dodawanie własnych zdjęć i grafik do ulotki. Aby dodać własne zdjęcia, wykonaj poniższe instrukcje:

 1. Otwórz Canva i wybierz projekt ulotki, który chcesz edytować.
 2. Kliknij na zakładkę «Obrazy» znajdującą się po lewej stronie ekranu.
 3. Na pasku narzędzi kliknij na przycisk «Wgraj własne» lub przeciągnij i upuść swoje zdjęcie na projekt.
 4. Po wykonaniu powyższych czynności można przesuwać, skalować i obracać dodane zdjęcie, aby dopasować je do projektu.

Jeśli chcesz dodać własne grafiki lub ikony do swojej ulotki, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 1. Kliknij na zakładkę «Elementy» znajdującą się po lewej stronie ekranu.
 2. Użyj wyszukiwarki, aby znaleźć odpowiednie grafiki lub ikony do swojej ulotki.
 3. Kiedy znajdziesz interesujący Cię element, kliknij na niego, aby dodać go do projektu.
 4. Po dodaniu elementu możesz dostosować jego rozmiar, kolor i rozmieszczenie w projekcie.

Możesz również dodać własne teksty, kształty i inne elementy graficzne do swojej ulotki, korzystając z narzędzi dostępnych w Canva. Pamiętaj, że licencje i prawa autorskie mogą ograniczać używanie niektórych zdjęć i grafik, więc upewnij się, że masz uprawnienia do ich wykorzystania.

Wybierz odpowiednie kroje i kolory czcionek

Wybór odpowiednich krojów i kolorów czcionek jest kluczowy przy projektowaniu ulotki w Canva. Odpowiednio dobrana czcionka może podkreślić przekaz i przyciągnąć uwagę odbiorców. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci w wyborze odpowiednich krojów i kolorów czcionek.

1. Wybierz czytelne czcionki: Zwróć uwagę na czytelność czcionek. Postaw na kroje o wyraźnych literach, które łatwo się czyta. Unikaj zbyt fantazyjnych kształtów liter, które mogą utrudniać odczytanie treści ulotki.

2. Dopasuj czcionki do charakteru ulotki: Przyjrzyj się tematyce i przekazowi ulotki. Wybierz czcionki, które będą odzwierciedlać charakter i atmosferę Twojego projektu. Na przykład, jeśli projektujesz ulotkę dla firmy zajmującej się modą, zdecyduj się na elegancki i nowoczesny kroj czcionki.

3. Skontrastuj kolory czcionek z tłem: Warto zadbać o czytelność tekstu na ulotce poprzez skontrastowanie kolorów czcionek i tła. Jeśli tło jest jasne, wybierz czcionki w ciemniejszych kolorach, a jeśli tło jest ciemne, postaw na jasne czcionki. Unikaj zestawień czcionek i tła, które utrudnią odczytanie treści.

4. Ogranicz ilość krojów czcionek: Staraj się nie używać zbyt wielu różnych krojów czcionek na ulotce. Wybierz maksymalnie trzy różne czcionki — jedną dla nagłówków, drugą dla treści głównej, i trzecią dla dodatkowych informacji. Ujednolicenie krojów czcionek sprawi, że ulotka będzie spójna i czytelna.

Pamietaj, że wybór odpowiednich krojów i kolorów czcionek ma duże znaczenie dla przekazu Twojej ulotki. Sprawdź jak różne kombinacje czcionek wpływają na odbiór treści i eksperymentuj, dopasowując je do swoich potrzeb. Pamiętaj także o zachowaniu równowagi i czytelności w projekcie.

Dodaj tekst do ulotki

Teraz, gdy masz już podstawowy layout swojej ulotki z Canvy, czas dodać tekst, który przyciągnie uwagę czytelników i przedstawi informacje, których potrzebują.

Canva oferuje wiele możliwości personalizacji tekstu. Możesz wybrać dowolną czcionkę, kolor, rozmiar i styl. Aby dodać tekst, wykonaj następujące kroki:

 1. Wybierz narzędzie Tekst, klikając na ikonę «T» w lewym panelu narzędzi Canvy.
 2. Kliknij w dowolnym miejscu na ulotce, gdzie chcesz dodać tekst.
 3. Wpisz lub wklej treść tekstu, którą chcesz umieścić.
 4. Wybierz czcionkę i rozmiar tekstu z górnego panelu narzędzi.
 5. Zmień kolor tekstu, używając panelu kolorów na górze.
 6. Dostosuj styl tekstu, takie jak pogrubienie, pochylenie, podkreślenie, za pomocą przycisków stylu na górnym panelu narzędzi.

Pamiętaj, aby tekst był czytelny i łatwy do odczytania. Unikaj używania czcionek o zbyt małych rozmiarach lub jasnych kolorach na jasnym tle, które mogą być trudne do odczytania.

Możesz również dodać efekty tekstu, takie jak cienie, gradienty lub wyostrzenie, korzystając z narzędzi dostępnych w Canvie.

Upewnij się, że tekst jest logicznie rozmieszczony na ulotce i jest czytelny na tle grafik i innych elementów. Baw się tworząc różne kombinacje tekstowych nagłówków, podtytułów i treści, aby nadać swojej ulotce atrakcyjny wygląd.

Wyeksportuj ulotkę i udostępnij

Po zakończeniu projektu ulotki w Canva, możesz ją wyeksportować i udostępnić w różnych formatach. Kliknij przycisk «Pobierz» w prawym górnym rogu ekranu, aby otworzyć menu wyboru formatów.

Canva oferuje wiele opcji eksportu, takich jak PDF, obraz PNG lub JPEG. Wybierz format, który najlepiej pasuje do twoich potrzeb. Jeśli zamierzasz zaprezentować ulotkę online, warto rozważyć eksport do formatu PDF, który zachowa jakość i układ projektu.

Po wyeksportowaniu ulotki możesz udostępnić ją na różnych platformach, takich jak strona internetowa, blog, media społecznościowe lub wysyłając ją e-mailem. Możesz również wydrukować ulotkę i rozpowszechnić ją tradycyjnymi metodami.

Pamiętaj, że ważne jest dbanie o odpowiednie udostępnianie ulotki, aby trafiła do odpowiedniego odbiorcy i przekazała zamierzone przesłanie. Możesz podzielić się nią z klientami, partnerami biznesowymi lub umieścić w strategicznych lokalizacjach, aby zdobyć nowych odbiorców.

Z Canva masz możliwość wyeksportowania i udostępnienia swojej ulotki w prosty i efektywny sposób. Skorzystaj z tych możliwości, aby dotrzeć do większej liczby osób i promować swoją firmę, produkt czy usługę.

Wideo:

Jak zrobić ulotkę?

Komentarze