Tworzenie spisu treści w Wordzie

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zagubić się w swoim długim i skomplikowanym dokumencie w programie Microsoft Word? Spis treści to idealne rozwiązanie, które pomaga czytelnikom i autorom poruszać się po tekście bez większych problemów. W tym praktycznym poradniku dowiesz się, jak szybko i łatwo stworzyć spis treści w Wordzie.

Pierwszym krokiem jest umieszczenie kursora w miejscu, w którym chcesz umieścić spis treści. Następnie przejdź do zakładki «Odwołania» na wstążce programu Word i wybierz «Spis treści». Możesz wybierać spośród różnych stylów spisu treści, wybierz ten, który najlepiej pasuje do Twojego dokumentu.

Po wybraniu stylu spisu treści, program Word automatycznie utworzy spis uwzględniający wszystkie nagłówki, podnagłówki i ich numerację. Jeśli chcesz, aby spis treści obejmował tylko niektóre elementy, zaznacz je przed utworzeniem spisu treści.

Aby zaktualizować spis treści, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na spisie treści i wybrać «Aktualizuj pole». Możesz również wybrać opcję «Aktualizuj cały spis», jeśli chcesz odświeżyć cały spis treści. Teraz, gdy Twój spis treści jest gotowy, możesz w prosty sposób nawigować po swoim dokumencie za pomocą hiperłączy, które przeniosą Cię do odpowiednich części tekstu.

Krok po kroku

Oto praktyczny poradnik krok po kroku, który pomoże Ci w łatwy sposób stworzyć spis treści w programie Word:

 1. Otwórz dokument, w którym chcesz stworzyć spis treści.
 2. Zaznacz nagłówki, które chcesz obejmować w spisie treści.
 3. Przejdź do zakładki «Odwołania» na górnym pasku narzędzi.
 4. Kliknij przycisk «Spis treści», znajdujący się na prawo.
 5. Wybierz jedną z dostępnych opcji spisu treści, np. «Automatyczny spis treści».
 6. Spis treści zostanie automatycznie wstawiony w odpowiednie miejsce w dokumencie.
 7. Aby zaktualizować spis treści, gdy dodasz lub zmienisz nagłówki, kliknij prawym przyciskiem myszy na spisie treści i wybierz opcję «Aktualizuj pole».
 8. Spis treści zostanie zaktualizowany, uwzględniając wszelkie zmiany w nagłówkach.

Teraz wiesz, jak w prosty sposób stworzyć spis treści w programie Word. Możesz korzystać z tego narzędzia, aby zorganizować swoje dokumenty i ułatwić czytelnikom nawigację po treści.

Wybór stylu

Tworzenie spisu treści w Wordzie jest możliwe dzięki zastosowaniu właściwego stylu. Aby spis treści był czytelny i estetyczny, ważne jest zastosowanie odpowiednich stylów dla tytułów i podtytułów w dokumencie.

Word oferuje różne predefiniowane style, które można zastosować do nagłówków. Aby wybrać styl, wystarczy zaznaczyć tekst, który ma być nagłówkiem, a następnie z menu wybrać odpowiednią opcję w sekcji «Styl». Dostępne style obejmują «Nagłówek 1», «Nagłówek 2», «Nagłówek 3» itp.

Wybór odpowiedniego stylu jest ważny z kilku powodów. Po pierwsze, umożliwia to automatyczne generowanie spisu treści na podstawie stylów nagłówków. Po drugie, nadanie stylom nagłówkom odpowiednich formatów i atrybutów może pomóc w utrzymaniu spójności i jednolitości dokumentu.

Przy wyborze stylu warto zwrócić uwagę na hierarchię nagłówków. Na ogół zaleca się stosowanie tylko kilku poziomów nagłówków (np. Nagłówek 1, Nagłówek 2 i Nagłówek 3) i unikanie nadmiernego zagłębiania się w podnagłówki. To pomoże utrzymać czytelność spisu treści.

Pamiętaj, że wybór stylu można łatwo zmienić w dowolnym momencie, korzystając z dostępnych narzędzi w Wordzie. Wystarczy zaznaczyć tekst i wybrać inny styl z menu «Styl». Dzięki temu możesz dostosować wygląd swojego spisu treści zgodnie z preferencjami i wymaganiami.

Skróty klawiszowe:

Alt + N — otwiera kartę Start

Ctrl + Shift + S — otwiera listę stylów

Ctrl + Shift + H — otwiera sekcję nagłówków

Dodawanie sekcji

Aby dodać sekcję w dokumencie Word, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz dokument, w którym chcesz dodać sekcje.
 2. Przejdź do zakładki «Indeksy» na pasku narzędzi Worda.
 3. Wybierz opcję «Spis treści» i rozwijane menu.
 4. Wybierz styl sekcji, który chcesz dodać.
 5. Spis treści zostanie automatycznie dodany do dokumentu.

Pamiętaj, że możesz dodać wiele sekcji do swojego dokumentu, aby wyróżnić różne części tekstu. Aby dodać kolejne sekcje, po prostu powtórz powyższe kroki dla każdej z nich.

Teraz, gdy wiesz, jak dodać sekcje w dokumencie Word, możesz łatwo tworzyć czytelne spisy treści, które pomogą czytelnikom nawigować po Twoim dokumencie.

Aktualizacja spisu treści

Jeśli wprowadzisz zmiany w swoim dokumencie, takie jak dodanie nowych nagłówków lub zmiana numeracji stron, konieczne będzie dokonanie aktualizacji spisu treści. Istnieją dwa sposoby aktualizacji spisu treści w programie Word.

Pierwszym sposobem jest automatyczna aktualizacja spisu treści. Aby tego dokonać, kliknij prawym przyciskiem myszy na spis treści i wybierz opcję «Aktualizuj pole». Wybierz «Aktualizuj cały spis treści», jeśli zależy Ci na zaktualizowaniu całego spisu, lub «Aktualizuj tylko numerację stron», jeśli chcesz zaktualizować tylko numerację stron w spisie.

Drugim sposobem jest ręczna aktualizacja spisu treści. Aby tego dokonać, kliknij prawym przyciskiem myszy na spis treści i wybierz opcję «Edytuj pola». W oknie dialogowym zaznacz pole spisu treści i kliknij przycisk «Aktualizuj». Następnie kliknij przycisk «OK», aby zakończyć.

 • Pamiętaj, że jeśli dokonasz zmian w nagłówkach dokumentu lub w numeracji stron, konieczne będzie ponowne dokonanie aktualizacji spisu treści.
 • Automatyczna aktualizacja spisu treści może nie działać poprawnie, jeśli skorzystasz z opcji formatowania niestandardowego w swoim dokumencie.
 • Jeżeli masz skomplikowany spis treści, z dużą liczbą poziomów lub niestandardowymi ustawieniami, ręczna aktualizacja może być bardziej skuteczna.

Po dokonaniu aktualizacji spisu treści zaleca się sprawdzenie, czy wszystkie pozycje są poprawnie odsyłają do odpowiednich stron i czy numery stron są aktualne.

Dostosowanie wyglądu

Po utworzeniu spisu treści w Wordzie, możemy dostosować jego wygląd do naszych preferencji. Word oferuje wiele opcji, które pozwolą nam zmienić wygląd i formatowanie naszego spisu treści.

Aby dostosować wygląd spisu treści, kliknij na samym spisie treści prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję «Zmień format spisu treści». Następnie będziesz mieć możliwość wyboru jednego z dostępnych formatów spisu treści.

Możesz również zmienić wygląd spisu treści za pomocą narzędzi formatowania Worda. Możesz zmienić czcionkę, rozmiar czcionki, kolor czcionki, a także stylowanie tekstu pogrubienie, kursywa, podkreślenie itp.

Jeśli chcesz dostosować odstępy między nagłówkami w spisie treści, możesz skorzystać z narzędzia «Wklej styl» na zakładce «Start». Wybierz jeden z nagłówków, który ma preferowane przez Ciebie odstępy, a następnie kliknij «Wklej styl» na drugim nagłówku.

Pamiętaj, że jeśli wprowadzisz jakiekolwiek zmiany w dokumencie, spis treści nie zostanie automatycznie zaktualizowany. Aby zaktualizować spis treści, kliknij na spisie treści prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję «Zaktualizuj pole».

Gotowe!

To już wszystko! Teraz wiesz, jak zrobić spis treści w Wordzie. Pamiętaj, że spis treści to ważny element każdego dobrze zorganizowanego dokumentu. Dzięki niemu czytelnik może szybko znaleźć interesujące go informacje i łatwo nawigować po tekście. Pamiętaj również, że spis treści można dostosować do swoich potrzeb, zmieniając formatowanie, dodając podtytuły itp. W ten sposób możesz stworzyć spis treści, który idealnie pasuje do Twojego dokumentu. Powodzenia!

Wideo:

Kurs Word Dla Początkujących: Jak Wstawić Spis Treści i Jak Używać Stylów

Komentarze