Skąd się wzięło halloween

Halloween (w Polsce znane jako Noc Świętego Huberta) jest corocznym świętem obchodzonym 31 października. Choć jest obecnie popularne na całym świecie, jego pochodzenie sięga starożytnych celtyckich tradycji.

Wielu historyków uważa, że Halloween wywodzi się z celtyckiego święta Samhain, które obchodzono na terenach dzisiejszej Irlandii i Wielkiej Brytanii. Samhain było świętem końca lata i początku zimy, a także czasem, kiedy granice między światem żywych a umarłych miały być najcieńsze.

Podczas Samhain Celtowie wierzyli, że duchy zmarłych powracają, szukając ciała, które będą mogły zająć przez nadchodzący rok. Aby uniknąć gniewu i zemsty tych duchów, Celtowie podpalali ogniska i nosili maski, aby odstraszyć złe duchy. Wierzyli też, że w tę noc zjawiska nadprzyrodzone są bardziej prawdziwe niż kiedykolwiek.

Słowo «Halloween» pochodzi od skróconej formy angielskiego «All Hallows’ Eve», co oznacza «wigilię Wszystkich Świętych».

Po podboju Wysp Brytyjskich przez Rzymian i chrystianizacji regionu, święto Samhain zostało stopniowo zastąpione chrześcijańskim świętem Wszystkich Świętych. Jednak wiele z celtyckich tradycji i wierzeń przetrwało i były włączane do nowego święta.

Z czasem obchody Halloween przeniosły się do Ameryki przez irlandzkich i szkockich imigrantów. W Ameryce święto przyjęło nową dynamikę i stało się popularne głównie za sprawą różnych migracji i rozwoju kultury masowej. Obecnie Halloween jest świętem pełnym przebierańców, dyni i słodyczy, które jest obchodzone na całym świecie jako okazja do kreatywnej zabawy i straszenia się nawzajem.

Skąd się wzięło Halloween?

Halloween, znane również jako All Hallows’ Eve, to coroczne święto obchodzone w wielu krajach w nocy z 31 października na 1 listopada. Pochodzi ono ze starożytnych celtyckich obrzędów, które były obchodzone na terenie dzisiejszej Irlandii, Wielkiej Brytanii i Francji.

Początki Halloween sięgają czasów starożytności, kiedy Celtowie obchodzili święto Samhain, które symbolizowało koniec sezonu letniego i rozpoczęcie okresu zimowego. Wierzyli, że podczas Samhain granica między światem żywych a umarłych jest najcieńsza, co oznaczało, że duchy zmarłych mogą wrócić na ziemię. Aby ich uspokoić, Celtowie składali ofiary ze zbóż i zwierząt na ołtarzach.

W V wieku naszej ery, rzymski katolicki Kościół wprowadził święto Wszystkich Świętych (All Saints’ Day) 1 listopada, aby uczcić wszystkich znanych i nieznanych świętych. W celu chrystianizacji celtyckiego święta Samhain, Kościół przeniósł obchody Wszystkich Świętych na 1 listopada i przedtem w nocy 31 października obchodzono vigilii, czyli Wigilię Wszystkich Świętych, która w dalszym ciągu jest znana jako Halloween.

Wraz z rozwojem handlu i kolonizacją, europejscy emigranci przynieśli zwyczaj Halloween do Ameryki Północnej. Tam pojawiły się również nowe elementy, takie jak dynie, które zastąpiły tradycyjne irlandzkie brukiewki jako lampiony. W XIX wieku w Stanach Zjednoczonych Halloween zaczęło być obchodzone jako święto rodzinnego wesołego czasu, a wraz z rozwojem mediów, stało się popularne na całym świecie.

Obecnie Halloween jest znane jako dzień, kiedy ludzie przebierają się za straszne postacie, chodzą od domu do domu, prosząc o cukierki metodą «buskiej żelaznej». Jest to również czas na organizację strasznych przyjęć, odwiedzanie nawiedzonych domów i oglądanie horrorów. Pomimo tego, że Halloween jest często kojarzone z kulturą anglosaską, jego korzenie sięgają starożytności i mają swoje miejsce w wielu tradycjach, zarówno pogańskich, jak i chrześcijańskich.

Celtyckie korzenie Halloween:
Święto Samhain symbolizuje koniec lata i przyjście zimy
Wierzenia w granicę między światem żywych a umarłych
Składanie ofiar dla duchów zmarłych
Chrześcijańska adaptacja:
Przeniesienie święta Wszystkich Świętych na 1 listopada
Wigilia Wszystkich Świętych jako Vigilia — Halloween
Halloween w Ameryce:
Przyniesienie zwyczaju do Ameryki przez europejskich emigrantów
Ewolucja Halloween w święto rodzinne i popularne na całym świecie

Pochodzenie i historia

Halloween, które obchodzone jest 31 października, ma swoje korzenie w starożytnym celtyckim święcie Samhain. Samhain było ważnym momentem w celtyckim kalendarzu, który oznaczał koniec lata oraz początek okresu zimowego. Wierzyli, że w tej nocy granica między światem żywych a zmarłych zostaje zacierana, co otwiera drogę dla duchów. Aby ukoić duchy oraz uniknąć ich zły wpływ, ludzie nosili strach na lico i składali ofiary dla duchów.

Po inwazji Rzymian na Brytanię, obchody Samhain zostały połączone z rzymskim świętem Dziadów. W trzynastym wieku, Kościół katolicki przeprowadził proces chrystianizacji celtyckich obchodów, nadając im nowe nazwy i znaczenie. Święto to stało się znane jako Dzień Wszystkich Świętych, obchodzone 1 listopada, a wieczór poprzedzający stał się znanym jako All Hallows’ Eve, czyli po polsku Noc Wszystkich Świętych. Z Nocą Wszystkich Świętych związane jest także pochodzenie słowa Halloween.

Podczas emigracji Irlandczyków do Ameryki w XIX wieku, tradycje Halloween zostały tam zniekształcone i połączone z amerykańskimi wierzeniami i praktykami. Dzięki temu Halloween stało się szeroko obchodzonym świętem na całym świecie.

Dzisiaj Halloween jest okazją do noszenia strasznych kostiumów, dekorowania domów i organizowania zabaw dla dzieci. Popularne są także zwyczaje takie jak wycinanie dyni w wesołe i straszne kształty, zwane jack-o’-lanterns, oraz zbieranie słodyczy od sąsiadów podczas tzw. trick or treat.

Zwyczaje i tradycje

Halloween wiąże się z wieloma kulturowymi zwyczajami i tradycjami, które są obecne podczas świętowania tej popularnej okazji. Oto kilka z nich:

Zwyczaj/tradycjaOpis
Trick or treatPodczas Halloween dzieci chodzą od drzwi do drzwi, ubrane w straszne kostiumy i pytają mieszkańców o słodycze, mówiąc «słodycze albo psikus». Jeżeli dostają słodycze, mówią «Dziękuję», a jeśli są zbyt skąpo obdarowani, mogą zemścić się na mieszkańcach drobnymi żartami.
Jack-o’-lanternWielkanocne dynie są symbolem Halloween. Tradycyjnie wycina się na nich straszne twarze i wkłada się w środek świecę, aby rozświetlić ich wnętrze, tworząc niesamowity i tajemniczy efekt świetlny.
KostiumyPodczas Halloween wiele osób ubiera się w straszne, zabawne lub klasyczne kostiumy. Często spotyka się postacie z horrorów, potworów, wiedźmy, duchów i innych stworzeń związanych z tym świętem.
DekoracjeW okresie Halloween wiele osób ozdabia swoje domy, ogrody i miejsca pracy strasznymi dekoracjami. Popularne są pajęczyny, czarownice, nietoperze, pająki, duchy i inne elementy, które mają na celu wprowadzenie atmosfery grozy i tajemniczości.
Zabawy i gryHalloween to doskonały czas na różnorodne zabawy i gry, które są związane z elementami strachu i ukrywania się. Można zorganizować nocny spacer po nawiedzonym lesie, poszukiwanie skarbów w duchowych kamiennicach lub wspólne oglądanie horrorów.
Przyjęcia i imprezyWiele osób organizuje przyjęcia i imprezy w przeddzień Halloween. Mogą to być zarówno domowe spotkania, jak i duże festyny ze strasznymi atrakcjami, konkursami na najlepszy kostium czy występami artystycznymi. Przyjęcia te są doskonałą okazją do spotkań z przyjaciółmi i wspólnego świętowania.

Halloween w Polsce

Halloween w Polsce stało się coraz bardziej popularne w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Choć tradycyjnie nie jest to polskie święto, to coraz więcej osób w naszym kraju obchodzi je z entuzjazmem.

W Polsce Halloween zyskało popularność szczególnie wśród młodszych pokoleń, które przyjęło tę amerykańską tradycję z entuzjazmem. W dniu 31 października dzieci i młodzież przebierają się za straszne postacie, takie jak duchy, czarownice, wampiry i zombie, i chodzą od drzwi do drzwi, pytając «Cukierek albo psikus?» («słodycz albo psikus»). W zamian otrzymują słodycze od dorosłych.

Obecnie wiele miejsc w Polsce organizuje specjalne imprezy z okazji Halloween. Kluby nocne, restauracje, kawiarnie i sklepy dekorują swoje wnętrza w tematyce strasznej i organizują specjalne konkursy i występy. Na rynkach organizowane są także jarmarki tematyczne związane z Halloween, gdzie można zakupić dekoracje, stroje czy specjalne słodycze.

Mimo że Halloween nie jest tradycyjnym polskim świętem, znalazło swoje miejsce w kalendarzu przyjęć i imprez. Coraz więcej osób obchodzi je z radością i entuzjazmem, sprawiając, że jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych świąt na świecie.

Popularność w różnych krajach

Wielu ludzi na całym świecie obchodzi Halloween i cieszy się związanych z nim tradycji. Choć święto ma swoje głębokie korzenie w kulturze celtyckiej, to popularność Halloween rozprzestrzeniła się na wiele krajów.

KrajPopularność Halloween
Stany ZjednoczoneHalloween jest jednym z najbardziej popularnych świąt w Stanach Zjednoczonych. Dzieci ubierają się w stroje, chodzą po domach prosząc o cukierki i uczestniczą w imprezach związanych z Halloween. Dekorowanie domów i ogrodów jest również bardzo popularne.
KanadaHalloween jest również bardzo popularne w Kanadzie. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, dzieci noszą stroje, chodzą po domach i zbierają cukierki. Kanadyjczycy również dekorują swoje domy w tematyce Halloween, a wiele miast organizuje różnego rodzaju imprezy.
Wielka BrytaniaW Wielkiej Brytanii, pomimo iż Halloween nie jest tak popularne jak w Stanach Zjednoczonych, obchodzą je głównie dzieci. Ubierają się w straszne stroje i chodzą po sąsiedztwie prosząc o cukierki.
MeksykW Meksyku, Halloween jest obchodzone jednocześnie z tradycyjnym meksykańskim świętem znanym jako Día de los Muertos (Dzień Zmarłych). Meksykanie upamiętniają zmarłych członków rodziny i przyjaciół, dekorując ich groby i organizując pikniki na cmentarzach.

Warto zaznaczyć, że popularność Halloween stale rośnie i coraz więcej krajów angażuje się w obchody tego święta. To świetna okazja do przebierania się, bawienia się w duchu strasznych historii i cieszenia się z przyjaciółmi i rodziną.

Wideo:

EduKredka — TRADYCJE ŚWIĄTECZNE/Film edukacyjny

Komentarze