Kiedy jest Halloween w USA?


Kiedy jest Halloween w USA — data i tradycje Artykuł info

Halloween to popularne święto obchodzone w USA w nocy z 31 października na 1 listopada. Ten wieczór pełen strachu i zabawy cieszy się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach na całym świecie. Obchody Halloween w USA mają swoje korzenie w kulturze celtyckiej i chrześcijańskiej, ale obecnie jest to przede wszystkim czas na przebieranki, słodkości i straszne przyjęcia.

Data Halloween w USA jest ściśle związana z katolickim świętem Wszystkich Świętych, które jest obchodzone 1 listopada. Halloween rozpoczyna się wieczorem poprzedzającym Wszystkich Świętych, czyli 31 października. W tym dniu Amerykanie przygotowują dekoracje domów, zakładają straszne kostiumy i organizują specjalne imprezy.

Jedną z najważniejszych tradycji Halloween w USA jest tradycyjne «trick-or-treat». Dzieci przebierają się w straszne kostiumy i chodzą od drzwi do drzwi, prosząc o słodycze. Domowe dekoracje w postaci wydrążonych dyni z wyciętymi strasznymi wzorami, tzw. «jack-o’-lanterns», są też częstym widokiem w amerykańskich oknach i na podwórkach.

Halloween w USA to czas, gdy ludzie oglądają filmy grozy, czytają straszne książki i uczestniczą w przerażających przyjęciach. Wiele osób organizuje nocne wycieczki po nawiedzonych domach, grobowcach i cmentarzach. Niektórzy także odwiedzają specjalne tzw. «haunted houses», czyli domy strachu, gdzie doświadczają różnych przerażających wrażeń.

Jeśli jesteś w USA podczas Halloween, nie możesz przegapić tej wyjątkowej okazji na przeżycie strachu, radości i zabawy. To magiczne święto przeniesie Cię w świat mrocznych legend i tajemniczych tradycji, które od wieków przyciągają i fascynują ludzi na całym świecie.

Kiedy obchodzimy Halloween w USA?

Halloween jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych 31 października każdego roku. Jest to noc poprzedzająca chrześcijańskie święto Wszystkich Świętych (All Saints’ Day) obchodzone 1 listopada.

W tym dniu Amerykanie obchodzą wiele tradycji związanych z Halloween. Wiele osób przebiera się za straszne postacie, takie jak wampiry, duchy, czarownice i zombie. Dzieci chodzą po domach w kostiumach, trzymając w ręku koszyczki, do których zbierają słodycze od sąsiadów, mówiąc «cukierek albo psikus».

Ponadto, wiele domów jest ozdobionych specjalnymi dekoracjami związanych z Halloween, takimi jak wampiry, dynie, duchy i pajęcze sieci. Często organizowane są również zawody w wycinaniu w organizmach dyni.

Oprócz tego, niektórzy Amerykanie chodzą na przyjęcia związane z Halloween, na których można spotkać się z innymi osobami w strojach, tańczyć, jeść straszne przekąski i oglądać filmy grozy.

Data i znaczenie święta

Halloween w USA obchodzone jest w nocy z 31 października na 1 listopada. Data ta ma swoje korzenie w starożytnych celtyckich obrzędach. Według wierzeń, właśnie tej nocy miała miejsce granica między światem żywych a umarłych.

Obecnie Halloween to święto, które jest kojarzone głównie z przebierankami, strasznymi dekoracjami i słodyczami. Wiele osób ubiera się w straszne kostiumy, a dzieci chodzą od drzwi do drzwi, prosząc o słodycze w zamian za wyrecytowanie formuły „Cukierek albo psikus”.

Święto to ma także swoje tradycje związane z bóstwem zwanym Jack O’Lantern, który w mitologii irlandzkiej przedstawiany jest jako duch z pożółkłym obliczem na wydrążonej z dyni głowie. Wielu Amerykanów wycina z dyni straszne minki i umieszcza w nich świecu, tworząc charakterystyczne lampiony, które stanowią ozdobę domów w trakcie Halloween.

Halloween w USA jest okazją do organizacji różnego rodzaju imprez, parad czy konkursów na najstraszniejszy kostium. Jest to również czas, kiedy wiele osób ogląda filmy grozy lub odwiedza tzw. domy nawiedzone.

Tradycje Halloween w USA

Halloween to popularne w USA święto, które odbywa się 31 października. W tym dniu Amerykanie obchodzą wiele tradycji, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Jedną z tradycji Halloween jest ubieranie się w straszne kostiumy. Dzieci i dorośli ubierają się na przykład w czarownice, wampiry, duchy lub inne potwory. Całe rodziny często przygotowują wspólne stroje, aby razem świętować tę okazję.

Kolejną tradycją jest wycinanie dyni i umieszczanie w nich świec. Powstałe w ten sposób lampiony z dyni noszą nazwę jack-o’-lantern. Umieszcza się je przed domami, żeby oznaczyć, że mieszkanie jest gotowe na odwiedziny dzieci, którym można wręczać słodycze.

W czasie Halloween dzieci w USA chodzą od domu do domu i proszą o słodycze. To zwyczaj zwany «trick or treat» (psikus albo cukierek). Dzieci ubrane w straszne kostiumy odwiedzają sąsiadów i pytają «trick or treat?», a jeśli dostaną słodycze, mówią «thank you». Jest to bardzo radosny moment dla dzieci, które mają mnóstwo zabawy i zbierają wiele słodyczy.

Inną popularną tradycją Halloween jest odprawianie przyjęć i organizowanie strasznych dekoracji. Mieszkania, domy i ogrody są ozdabiane w duchu Halloween, a na przyjęciach są przygotowywane tematyczne zimne przekąski, napoje i słodycze. Na takich przyjęciach często odbywają się także konkursy na najlepszy straszny kostium.

Tradycje Halloween w USA są wspaniałą okazją do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi, a także do odbycia wielu ciekawych i radosnych zabaw.

Popularne przebrania na Halloween

W Halloween w Stanach Zjednoczonych ludzie często ubierają się w różne straszne i kreatywne kostiumy. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych przebrań na Halloween:

1. Wampiry: Kto nie lubi zamienić się w strasznego wampira w Noc Czarownic? Przebranie wampira z pewnością znajduje się na liście najpopularniejszych na Halloween.

2. Czarownice: Klasyczne przebranie czarownicy z czarnym kapeluszem i miotłą to również jeden z ulubionych wyborów na Halloween dla wielu osób.

3. Duchy: Przebranie ducha jest proste, ale zawsze skuteczne. Biała pościel na głowie, a już masz przerażające przebranie na Halloween.

4. Zombie: Osoby lubiące bardziej krwawe i makabryczne przebrania często wybierają kostium zombie. Te przerażające i rozpadające się postacie są idealne na Halloween.

5. Potwory: Kostiumy potworów, takich jak wilkołaki lub mumie, zawsze są popularne w czasie Halloween. Możesz stać się groźnym potworem na jedną noc.

6. Filmowe postacie: Kostiumy przedstawiające ulubione postacie filmowe, takie jak Batman czy Obi-Wan Kenobi z Gwiezdnych Wojen, również są popularne na Halloween.

7. Zwierzęta: Przebrania zwierząt są często wybierane przez dzieci i dorosłych na Halloween. Możesz przemienić się w kotka, nietoperza lub nawet w czarną panterę.

8. Straszne klauny: Klauni zawsze budzą strach i przerażenie. Dlatego przebranie klauna jest świetnym pomysłem na Halloween.

9. Postacie z horrorów: Jeśli jesteś fanem horrorów, możesz wybrać kostium przedstawiający postać z takich klasyków jak Freddy Krueger czy Jason Vorhees.

10. Kosmiczne istoty: Jeśli szukasz czegoś nieco bardziej nietypowego i niewyobrażalnego, możesz wybrać kostium przedstawiający kosmiczną istotę lub stworzenie z innej planety.

Pamiętaj, że Halloween to wyjątkowy czas, aby wyrazić swoją kreatywność i strasznie się bawić. Niezależnie od tego, w co się przebierzesz, najważniejsze jest, aby cieszyć się atmosferą grozy i zabawy tej nocy.

Preparacja domowego wystroju na Halloween

Jednym z najważniejszych elementów Halloween jest dekorowanie domu. W czasie tego święta możesz stworzyć niesamowitą atmosferę, która zachwyci zarówno ciebie, jak i twoich gości.

Sposobów na przygotowanie domowego wystroju jest wiele. Możesz zacząć od tradycyjnych dyni, które możesz wyciąć, aby stworzyć w nich straszne twarze. Możesz również użyć gotowych lampki-imitacji dyni, które są dostępne w sklepach. Możesz postawić je na parapetach, podwórku lub na klatce schodowej, aby wprowadzić do swojego domu element Halloween.

Dodatkowo, nie zapomnij o pajęczynach. Wieszając pajęczyny wokół drzwi wejściowych, okien i mebli, dodasz do swojego domu odpowiednią atmosferę. Możesz je również ozdobić plastikowymi pająkami lub insektami, aby wywołać jeszcze większy efekt strachu.

Kolejnym elementem dekoracyjnym na Halloween są duchy. Możesz stworzyć duchy z białych prześcieradeł, które zawiesisz w różnych miejscach w domu. Tworzenie duchów to wspaniała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu. Ciemność i tajemniczość to ścisłe związane z Halloween. Możesz zatem zasłonić światło i używać jedynie świec, które dodadzą odpowiedniego klimatu. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie i ustawiaj je w miejscach, gdzie nie występuje żadne zagrożenie pożarowe.

Ostatnim i jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych Halloween są stroje dla gości. Zachęć swoich gości do przebierania się w odpowiednie kostiumy, które będą pasować do tematyki święta. W ten sposób stworzysz jeszcze mocniejszą atmosferę i zapewnisz swoim gościom niesamowitą zabawę.

Podsumowując, dekorowanie domu na Halloween to wspaniała okazja do kreatywności i wywołania strachu. Wykorzystaj pomysły opisane powyżej, aby stworzyć niezapomnianą atmosferę wokół siebie i cieszyć się tym magicznym świętem wraz z bliskimi.

Tradycyjne potrawy Halloween w USA

W czasie Halloween w USA, wiele osób cieszy się przygotowaniem i konsumpcją tradycyjnych potraw związanych z tym świętem. Jednym z popularnych dań jest dynia w formie ciasta lub babki dyniowej. Ciasto dyniowe jest zwykle przygotowywane z puree z dyni, przypraw korzennych i dosładzane cukrem. Często podawane jest z polewą z kremu śmietankowego lub bitą śmietaną.

Inną popularną potrawą halloweenową są jabłka karmelizowane. Jabłka są nasączane karmelem i często dekorowane nerkowcami lub czekoladowymi wiórkami. Często podaje się je na palemce do jedzenia.

Wiele osób również piecze halloweenowe ciasteczka w kształcie dyni lub upiorów. Te smaczne i urocze ciasteczka są dekorowane lukrem i kolorowymi polewami. Są doskonałą przekąską dla dzieci podczas halloweenowych przyjęć.

Inne popularne potrawy związane z Halloween to duszone żeberka z dynią, zupa dyniowa, ciasto marchewkowe, babeczki czekoladowe w kształcie nietoperzy i wiele innych.

Wideo:

All About Halloween for Kids | 31 October | History of Halloween | Halloween Traditions | Twinkl USA

Komentarze