Jak zrobić zrzut ekranu

Czasami zdarza się, że chcemy zachować obraz tego, co widzimy na ekranie naszego komputera. Może to być potrzebne do zrobienia zrzutu strony internetowej, błędu na ekranie lub do podzielenia się czymś ciekawym z innymi. Na szczęście zrobienie zrzutu ekranu jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. W tym artykule przedstawimy proste instrukcje, jak wykonać zrzut ekranu na różnych urządzeniach.

Na większości systemów operacyjnych istnieje wbudowane narzędzie do robienia zrzutów ekranu. Na komputerach z systemem Windows możemy użyć narzędzia «Przechwytywanie ekranu», które znajduje się w menu «Akcesoria» lub skorzystać z kombinacji klawiszy «Print Screen» lub «Alt + Print Screen». Na komputerach z systemem macOS możemy użyć narzędzia «Przechwytywanie» zainstalowanego na naszym komputerze lub skorzystać z kombinacji klawiszy «Command + Shift + 3» do zrobienia zrzutu całego ekranu lub «Command + Shift + 4» do zrobienia zrzutu wybranego obszaru.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, w zależności od systemu operacyjnego masz różne możliwości zrobienia zrzutu ekranu. Na urządzeniach z systemem Android możemy nacisnąć jednocześnie przycisk zwiększania głośności i przycisk zasilania lub skorzystać z opcji «Przycisk zasilania + Zrzut ekranu» dostępnej w górnej części ekranu. Na urządzeniach z systemem iOS (iPhone lub iPad) możemy nacisnąć przycisk zasilania i jednocześnie przycisk domowy lub skorzystać z opcji «Zrzut ekranu» dostępnej po dłuższym przytrzymaniu przycisku zasilania.

Narzędzia do robienia zrzutów ekranu

Robienie zrzutów ekranu jest bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Aby wykonać zrzut ekranu, potrzebujesz odpowiedniego narzędzia. Oto kilka popularnych narzędzi, które możesz użyć:

 • Narzędzie do zrzutów ekranu systemu operacyjnego: Praktycznie każdy system operacyjny dostarcza wbudowane narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu. W systemie Windows możesz użyć skrótu klawiaturowego Print Screen lub Win + Shift + S w nowszych wersjach systemu. W systemie macOS możesz użyć kombinacji klawiszy Command + Shift + 3 lub Command + Shift + 4.
 • Narzędzie do zrzutów ekranu online: Istnieje wiele stron internetowych, które umożliwiają robienie zrzutów ekranu bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Wystarczy wysłać plik, a witryna wygeneruje zrzut ekranu. Przykłady takich narzędzi to: Lightshot, Snipboard, Dr. Screen, itp.
 • Narzędzie do zrzutów ekranu z dodatkowymi funkcjami: Istnieją także narzędzia z zaawansowanymi funkcjami, takimi jak edycja zrzutów ekranu, dodawanie adnotacji, możliwość nagrywania wideo z ekranu, itp. Przykłady takich narzędzi to Snagit, Greenshot, ShareX, itp.

Dzięki narzędziom do robienia zrzutów ekranu możesz łatwo udokumentować informacje, udostępnić obrazek na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych, lub po prostu zachować ważne chwile.

Kroki do wykonania zrzutu ekranu na komputerze

Kroki do wykonania zrzutu ekranu na komputerze są proste i łatwe do wykonania. Oto instrukcja:

 1. Przygotuj swój ekran:
  Upewnij się, że masz przed sobą to, co chcesz uwiecznić na zrzucie ekranu. Upewnij się również, że jesteś w oknie, które chcesz zarejestrować.
 2. Naciśnij przycisk zrzutu ekranu:
  Na klawiaturze znajdź przycisk «Print Screen» lub «Prt Sc». Może być oznaczony różnie, zależnie od modelu klawiatury. Naciśnij ten przycisk.
 3. Otwórz program do obróbki grafiki:
  Aby edytować zrobiony zrzut ekranu, musisz otworzyć program do obróbki grafiki, takie jak Paint, Photoshop, GIMP lub inny, który preferujesz.
 4. Wklej zrzut ekranu do programu:
  W programie do obróbki grafiki, przejdź do zakładki «Edycja» i wybierz opcję «Wklej» lub użyj kombinacji klawiszy «Ctrl + V», aby wkleić zrzut ekranu.
 5. Zapisz zrzut ekranu:
  Po wklejeniu zrzutu ekranu do programu, możesz teraz zapisać go na swoim komputerze. Wybierz opcję «Zapisz jako» lub skorzystaj z kombinacji klawiszy «Ctrl + S».

Za pomocą tych prostych kroków będziesz w stanie zrobić zrzut ekranu na swoim komputerze. Pamiętaj, że niektóre programy lub systemy operacyjne mogą mieć inne sposoby wykonywania zrzutu ekranu, więc warto zapoznać się z instrukcją dla swojego konkretnego sprzętu.

Rób zrzuty ekranu na smartfonie: kroki do wykonania

W ciągu ostatnich lat smartfony stały się nieodzownymi narzędziami w naszym codziennym życiu. Często zdarza się, że chcemy zachować istotne informacje lub ciekawe momenty, które widzimy na naszych telefonach. Jednym ze sposobów jest zrobienie zrzutu ekranu, który pozwala nam utrwalić i udostępnić te chwile.

Oto proste kroki, jak wykonać zrzut ekranu na smartfonie:

KrokInstrukcja
1Otwórz ekran, z którego chcesz zrobić zrzut.
2Naciśnij jednocześnie na przycisk zasilania i przycisk regulacji głośności.
3Usuń zbędne elementy zrzutu ekranu, jeśli potrzebujesz.
4Zapisz zrzut ekranu na swoim urządzeniu.

To wszystko! Teraz możesz z łatwością zrobić zrzut ekranu na swoim smartfonie i podzielić się nim ze swoimi przyjaciółmi lub zachować ważne informacje dla siebie.

Ważne jest jednak pamiętanie, że proces robienia zrzutu ekranu może nieco różnić się w zależności od marki i modelu smartfona, dlatego zawsze warto sprawdzić instrukcję obsługi swojego urządzenia.

Zrzuty ekranu na tablecie: instrukcja krok po kroku

Robienie zrzutu ekranu na tablecie jest prostym procesem, który wymaga tylko kilku kroków. W poniższej instrukcji krok po kroku wyjaśnimy, jak to zrobić.

 1. Krok 1: Zlokalizuj przycisk zasilania znajdujący się na jednym z boków tableta i naciśnij go.
 2. Krok 2: Jednocześnie przytrzymaj ten przycisk i przycisk zmniejszania głośności na tablecie.
 3. Krok 3: Po chwili, ekran na tablecie powinien się zaćmić, co oznacza, że zrzut ekranu został wykonany.
 4. Krok 4: Znajdź zrobiony zrzut ekranu w folderze z obrazami na tablecie. Zazwyczaj jest to folder o nazwie «Zrzuty ekranu» lub «Screenshots».

Pamiętaj, że konkretna metoda robienia zrzutu ekranu na tablecie może nieco się różnić w zależności od marki i modelu urządzenia. Jeśli powyższa instrukcja nie działa dla twojego tableta, zalecamy sprawdzić instrukcję obsługi urządzenia lub skontaktować się z producentem.

Jak przechowywać zrobione zrzuty ekranu

Po zrobieniu zrzutu ekranu istnieje wiele sposobów, w jaki możesz przechowywać te zapisane obrazy. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych metod:

1. Zapisz na komputerze: Najprostszym sposobem jest zapisanie zrzutu ekranu na swoim komputerze. Po zrobieniu zrzutu wystarczy wybrać odpowiednie miejsce na dysku twardym i zapisać plik. Można go następnie łatwo odnaleźć i otworzyć za pomocą dowolnego programu do wyświetlania zdjęć.

2. Wykorzystaj chmurę: Kolejnym sposobem jest przechowywanie zrzutów ekranu w chmurze, na przykład w usłudze Google Drive lub Dropbox. Dzięki temu będziesz mieć do nich dostęp z każdego urządzenia podłączonego do internetu. Możesz również udostępnić zapisane zrzuty ekranu innym osobom, wysyłając im link do pliku.

3. Wyślij za pomocą poczty elektronicznej: Jeśli chcesz podzielić się zrzutem ekranu z konkretną osobą, możesz wysłać go za pomocą poczty elektronicznej. Załącz plik ze zrzutem do wiadomości i wyślij go do wybranej osoby. To szybki i prosty sposób na podzielenie się tym obrazem.

Pamiętaj, że przechowywanie zrzutów ekranu w internecie może wiązać się z ryzykiem prywatności. Upewnij się, że wybierasz bezpieczne miejsce przechowywania i nie udostępniasz wrażliwych informacji za pomocą zrzutów ekranu.

Szybkie wskazówki dotyczące robienia zrzutów ekranu

Oto kilka szybkich wskazówek, które pomogą Ci w łatwy sposób robić zrzuty ekranu na różnych urządzeniach:

Klawisz Print ScreenJeśli używasz komputera PC, wystarczy nacisnąć klawisz Print Screen na klawiaturze. Zrzut ekranu zostanie automatycznie skopiowany do schowka. Następnie możesz go wkleić do programu do edycji grafiki, takiego jak Paint lub Photoshop, aby go zapisać jako plik.
Przycisk Home + PowerNa większości urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety, można zrobić zrzut ekranu, jednocześnie naciskając przycisk Home (lub odpowiedni przycisk nawigacyjny) i przycisk Power. Efekt zostanie automatycznie zapisany w galerii urządzenia.
Narzędzia do zrzutów ekranuWiele systemów operacyjnych i przeglądarek oferuje narzędzia do robienia zrzutów ekranu. Możesz skorzystać z nich, aby łatwo robić zrzuty ekranu całych stron internetowych lub konkretnych obszarów.

Pamiętaj, że zrzuty ekranu mogą być przydatne w wielu sytuacjach, takich jak przekazywanie informacji, zapisywanie ważnych informacji lub rozwiązywanie problemów technicznych. Nauka robienia zrzutów ekranu to podstawowa umiejętność, która może Ci się przydać w codziennym korzystaniu z komputera i urządzeń mobilnych.

Wideo:

Zrzuty ekranu w Windows 10? To proste!

Komentarze