Jak zrobić zrzut ekranu (printscreen) - proste instrukcje

Czy kiedykolwiek spotkałeś się z sytuacją, gdy musisz zachować kopię ekranu w postaci zdjęcia? Może chcesz pokazać coś interesującego znajomym, zapisać ważne informacje, lub po prostu utrwalić jakiś moment? W takim przypadku, idealnym rozwiązaniem jest zrobienie tzw. printscreena. Printscreen to nic innego jak skopiowanie obrazu ekranu i zapisanie go jako plik graficzny. Jak jednak wykonać printscreen i gdzie go zapisać? W tym artykule przedstawimy Ci pełny poradnik krok po kroku, który pomoże Ci w tym procesie.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że zarówno systemy operacyjne Windows, macOS jak i Linuks posiadają wbudowane narzędzia pozwalające na wykonanie printscreena. W przypadku Windowsa jest to narzędzie o nazwie «Snipping Tool», natomiast na macOS i Linuksie istnieje domyślna funkcja «Capture Screen», umożliwiająca wykonywanie printscreenów. Istnieje również wiele darmowych programów i narzędzi zewnętrznych, które oferują dodatkowe funkcje i ułatwienia w procesie tworzenia printscreena.

Aby wykonać printscreen na systemie Windows, wystarczy wcisnąć klawisz «Print Screen» (lub w niektórych przypadkach «PrtScn») na klawiaturze. Następnie, otwórz program Paint lub dowolny inny program do edycji grafiki i wklej obraz ze schowka. Możesz również skorzystać z wbudowanego narzędzia «Snipping Tool», które pozwala na wybranie konkretnego obszaru ekranu do skopiowania.

Pamiętaj, że printscreen zachowuje obraz całego ekranu, więc jeśli chcesz skopiować tylko część ekranu, powinieneś skorzystać z narzędzi do edycji grafiki.

W przypadku systemu macOS, możesz użyć kombinacji klawiszy «Cmd + Shift + 3» lub «Cmd + Shift + 4», aby wykonać printscreen całego ekranu lub tylko wybranego obszaru. Wykonane zdjęcia zostaną automatycznie zapisane na pulpicie jako pliki PNG.

Wykonanie printscreena na systemie Linuks jest podobne do macOS. Możesz użyć klawisza «Print Screen» na klawiaturze, aby skopiować obraz całego ekranu. Jeśli chcesz skopiować tylko wybrany obszar, możesz skorzystać z programu «gnome-screenshot» lub innych dostępnych narzędzi, w zależności od wybranej dystrybucji Linuxa.

Teraz, gdy już wiesz jak wykonać printscreen na różnych systemach operacyjnych, możesz swobodnie korzystać z tej funkcji i zapisać wszystkie ważne momenty. Pamiętaj również, że printscreen może być przydatny w wielu sytuacjach, nie tylko do przechowywania zdjęć, ale również do dokumentowania błędów, udzielania pomocy technicznej lub prezentowania informacji w prosty sposób. Teraz czas na Ciebie, spróbuj wykonać printscreen przy użyciu jednego z opisanych sposobów i przekonaj się, jak proste to jest!

Jak zrobić printscreen?

Gdy potrzebujesz zrobić zrzut ekranu swojego komputera, nie ma potrzeby kupować dodatkowego oprogramowania. Systemy operacyjne Windows i Mac mają wbudowane narzędzia do robienia printscreenów.

Printscreen w systemie Windows:

 1. Na klawiaturze znajdź przycisk Print Screen lub PrtScn. Ten przycisk umożliwia wykonanie zrzutu całego ekranu.
 2. Jeśli chcesz zrobić zrzut tylko jednego okna, zamiast Print Screen naciśnij kombinację klawiszy Alt + Print Screen.
 3. Przejdź do programu, w którym chcesz wkleić zrzut ekranu (np. edytor tekstu, program graficzny).
 4. Wciśnij przycisk Ctrl + V na klawiaturze, aby wkleić zrzut ekranu.
 5. Zapisz zrzut ekranu jako plik, używając opcji Zapisz jako w programie, w którym wkleiłeś zrzut.

Printscreen w systemie Mac:

 1. Znajdź kombinację klawiszy Command + Shift + 3 na klawiaturze. Ta kombinacja wykonuje zrzut całego ekranu.
 2. Jeśli chcesz zrobić zrzut jednego okna, użyj kombinacji klawiszy Command + Shift + 4, a następnie naciśnij klawisz Spacja i kliknij na wybrane okno.
 3. Zrzut ekranu zostanie automatycznie zapisany na pulpicie w formacie PNG.

Teraz wiesz, jak zrobić printscreen na swoim komputerze bez dodatkowego oprogramowania. Przetestuj te metody i korzystaj z możliwości robienia zrzutów ekranu w prosty sposób.

Odpowiedni przycisk

Aby zrobić printscreen, musisz znaleźć odpowiedni przycisk na swojej klawiaturze. Najczęściej jest to przycisk «PrtScn» lub «Print Screen», który znajduje się zazwyczaj w górnej części klawiatury, obok innych klawiszy funkcyjnych.

Po zlokalizowaniu przycisku «PrtScn» możesz go nacisnąć, aby wykonać printscreen całego ekranu.

Jeśli chcesz tylko zrobić printscreen określonego obszaru, możesz skorzystać z przycisku «Alt» lub «Ctrl», jednocześnie naciskając przycisk «PrtScn». Następnie, gdy będziesz miał zaznaczone okno lub obszar, zwolnij przyciski.

Po wykonaniu printscreenu, skopiowane obrazy zazwyczaj są przechowywane w schowku systemowym, gdzie można je następnie wkleić w programie do edycji grafiki lub innym miejscu.

To wszystko! Teraz wiesz, jak zrobić printscreen za pomocą odpowiedniego przycisku na swojej klawiaturze.

Wybierz obszar

Aby zrobić printscreen wybranego obszaru na komputerze, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Zaznacz obszar: Wybierz obszar ekranu, który chcesz uwiecznić na zdjęciu. Możesz zaznaczyć dowolny obszar, przesuwając myszką po ekranie.
 2. Użyj skrótu klawiaturowego: Po zaznaczeniu obszaru, naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + Shift + Print Screen. Ten skrót uruchamia narzędzie do zapisywania zrzutu ekranu.
 3. Zapisz zrzut ekranu: Po naciśnięciu skrótu klawiaturowego, program zapisze zrzut ekranu do schowka. Teraz możesz wkleić go do dowolnego programu lub edytora graficznego, aby go zapisać.

Pamiętaj, że w niektórych systemach operacyjnych mogą występować różnice w skrótach klawiaturowych do robienia printscreenów. Upewnij się, że korzystasz z odpowiedniego skrótu dla swojego systemu.

Należy pamiętać, że niektóre strony internetowe i programy mogą ograniczać możliwość robienia printscreenów z zabezpieczeń lub zgodności praw autorskich. Pamiętaj o poszanowaniu prywatności i praw autorskich innych osób podczas korzystania z tej funkcji.

Zapisz jako obraz

Po wykonaniu zrzutu ekranu możesz zapisać go jako obraz na swoim urządzeniu. Istnieje kilka różnych sposobów zapisu zrzutu ekranu jako obraz, zależnie od używanego systemu operacyjnego.

Poniżej przedstawiamy kilka popularnych sposobów zapisu zrzutu ekranu jako obraz na różnych systemach operacyjnych:

 • System operacyjny Windows: Po wykonaniu zrzutu ekranu możesz go zapisać jako obraz, używając programu Paint. Otwórz program Paint, a następnie na pasku narzędzi wybierz przycisk «Wklej». Pojawi się zrzut ekranu, który możesz teraz edytować i zapisać jako obraz.
 • System operacyjny macOS: Po wykonaniu zrzutu ekranu, zapisz go jako obraz, klikając kombinację klawiszy Command + Shift + 4. Kursor myszy zmieni się na ikonę kadru. Przytrzymaj lewy przycisk myszy i przeciągnij go wokół obszaru, który chcesz zapisać jako obraz. Zwolnij przycisk myszy, aby utworzyć zrzut ekranu, który automatycznie zostanie zapisany na pulpicie jako obraz.
 • System operacyjny Linux: Po wykonaniu zrzutu ekranu, zapisz go jako obraz, korzystając z programu GIMP. Otwórz program GIMP i wybierz opcję «Plik» w górnym menu. Następnie kliknij «Otwórz jako nowy obraz». Pojawi się okno dialogowe, w którym będziesz mógł wybrać i załadować zrzut ekranu. GIMP umożliwi Ci również edycję zrzutu ekranu przed zapisaniem go jako obrazu.

Pamiętaj, że powyższe sposoby zapisu zrzutu ekranu jako obraz mogą się różnić w zależności od używanego systemu operacyjnego i zainstalowanych programów. W razie potrzeby można również skorzystać z innych narzędzi zapisu zrzutów ekranu jako obrazu dostępnych na rynku.

Inne metody printscreena

W poprzednim artykule omówiliśmy podstawową metodę robienia printscreena na komputerze. Istnieją jednak również inne sposoby, które mogą być przydatne w różnych sytuacjach.

Składanie printscreena z wycinków

Jeśli chcesz wyłącznie skopiować fragment ekranu, istnieje specjalne narzędzie do składania printscreena z wycinków. Możesz wybrać dowolny obszar ekranu, który chcesz zachować i zapisać go jako obrazek. Ta metoda jest przydatna, gdy potrzebujesz skopiować tylko część ekranu lub gdy masz zbyt duży rozmiar ekranu, aby go zmieścić w jednym obrazku.

Printscreen strony internetowej

Jeśli chcesz zrobić printscreen całej strony internetowej, a nie tylko aktualnie widocznego obszaru, możesz skorzystać z różnych narzędzi online. Wprowadzasz adres URL strony, a narzędzie generuje obrazek ze wszystkimi elementami strony.

Printscreen na urządzeniach mobilnych

Na urządzeniach mobilnych również istnieje możliwość robienia printscreenów. Na większości urządzeń z systemem iOS lub Android można to zrobić, naciskając jednocześnie przycisk zasilania i przycisk Start lub Ekran.

Pamiętaj, że aby wykonywać printscreeny zgodnie z prawem, powinieneś zadbać o ochronę prywatności innych osób i niepublikować obrazków bez zgody.

Printscreen na laptopie

Printscreen na laptopie to prosta funkcja, która pozwala zrobić zrzut ekranu i zapisać go w formacie obrazu. Ta funkcja może być przydatna w wielu sytuacjach, na przykład przy tworzeniu instrukcji obsługi lub rozwiązywaniu problemów technicznych.

Aby zrobić printscreen na laptopie, możesz skorzystać z kombinacji klawiszy. W zależności od modelu laptopa, może to być kombinacja klawiszy «Print Screen» lub «PrtScn» lub «Fn + PrtScn». Po naciśnięciu tych klawiszy, zrzut ekranu zostanie automatycznie zapisany w schowku systemowym.

Aby zapisać zrzut ekranu jako plik obrazu, musisz otworzyć odpowiedni program, na przykład «Paint» lub «Photoshop», i wkleić zrzut ekranu. Następnie możesz go edytować, zmieniając rozmiar, przycinając, dodając tekst lub grafikę. Na koniec możesz zapisać obraz na dysku twardym w wybranym formacie, na przykład jako JPEG lub PNG.

Pamiętaj, że niektóre laptopy mają specjalne oprogramowanie do zarządzania zrzutami ekranu, które oferuje dodatkowe funkcje, takie jak automatyczne przycinanie czy możliwość zapisu zrzutu ekranu w chmurze. Dlatego warto zapoznać się z dokumentacją swojego laptopa lub skonsultować się z producentem, aby poznać wszystkie dostępne opcje.

Printscreen na laptopie to prosta i przydatna funkcja, która może ułatwić wiele zadań. Teraz, gdy znasz już podstawowe informacje na ten temat, możesz swobodnie korzystać z tej funkcji w swoim laptopie.

Wideo:

📸 Jak zrobić zrzut ekranu na iPhone i iPad? Każdy model. Screenshot całej strony. PORADNIK.

Komentarze