Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że zobaczyłeś coś ciekawego na ekranie swojego laptopa i chciałeś zrobić zrzut ekranu, aby móc się tym podzielić? Nie wiedziałeś jednak jak tego dokonać? Ten prosty przewodnik krok po kroku pomoże Ci zrobić zrzut ekranu na laptopie.

Zrzut ekranu, znany również jako screenshot (ang. screenshot) lub screencap, jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi w dzisiejszym cyfrowym świecie. Pozwala na przechwycenie obrazu z ekranu naszego urządzenia i zachowanie go w postaci pliku graficznego.

Nie martw się, nie musisz być ekspertem w dziedzinie technologii, aby móc zrobić zrzut ekranu na laptopie. Wystarczy, że będziesz znał kilka prostych kroków. Ta krótka instrukcja pokaże Ci, jak to zrobić.

Jak zrobić ss na laptopie

Robienie zrzutu ekranu (ss) na laptopie to proste i przydatne narzędzie, które pozwala zarejestrować obraz wyświetlany na ekranie w danym momencie. Może być przydatne w różnych sytuacjach, na przykład do udokumentowania błędu, zapisania ważnej informacji czy wykonywania tutoriali. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić ss na laptopie, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Otwórz ekran lub stronę internetową, którą chcesz zrobić ss.
 2. Zlokalizuj na klawiaturze przycisk «Print Screen» (może być oznaczony również jako «PrtSc» lub «PrtScn»), najczęściej znajduje się w górnym rzędzie klawiszy.
 3. Naciśnij ten przycisk. To zapisze zrzut ekranu w schowku.
 4. Aby zapisać zrzut ekranu jako plik, otwórz program do edycji grafiki lub inny program obsługujący zrzuty ekranu, takie jak Paint. Wklej zrzut ekranu (Ctrl+V) i zapisz jako plik.
 5. Jeśli chcesz zrobić ss tylko jednego okna, a nie całego ekranu, wciśnij klawisze «Alt» + «Print Screen». Otwórz program do edycji grafiki lub inny program obsługujący zrzuty ekranu, wklej zrzut ekranu (Ctrl+V) i zapisz jako plik.
 6. To wszystko! Teraz masz zrobiony ss na laptopie.

Pamiętaj, że zależnie od modelu laptopa i systemu operacyjnego klawisze mogą się nieco różnić. Jeśli powyższe kroki nie działają, spróbuj poszukać informacji w instrukcji obsługi swojego laptopa lub wyszukać instrukcje online specyficzne dla swojego modelu.

Kroki do wykonania zrzutu ekranu

Krok 1: Zlokalizuj klawisz «PrtSc» (Print Screen) na swojej klawiaturze. Zazwyczaj znajduje się on w górnym rzędzie klawiszy, obok klawisza «Scroll Lock» i «Pause/Break».

Krok 2: Upewnij się, że chcesz zrobić zrzut ekranu całej zawartości ekranu. Jeśli tak, przejdź do następnego kroku. Jeśli chcesz tylko zrobić zrzut jednego okna, upewnij się, że to okno jest zaznaczone.

Krok 3: Naciśnij klawisz «PrtSc». Nie będziesz widzieć żadnej reakcji ani zmiany ekranu, ale zrzut ekranu jest teraz w schowku systemowym.

Krok 4: Otwórz program do edycji obrazów (np. Paint) lub program do przeglądania zdjęć (np. Windows Photo Viewer).

Krok 5: W programie wybierz «Wklej» lub naciśnij kombinację klawiszy «Ctrl+V», aby wkleić zrzut ekranu.

Krok 6: Jeśli chcesz, możesz teraz edytować zrzut ekranu, aby dopasować go do swoich potrzeb. Możesz przyciąć, dodawać tekst, rysować lub używać innych narzędzi do edycji.

Krok 7: Kiedy skończysz edycję, zapisz zrzut ekranu na swoim komputerze.

Za pomocą tych prostych kroków wykonasz zrzut ekranu na swoim laptopie i będziesz mógł łatwo podzielić się tym zrzutem z innymi lub użyć go do własnych celów.

Wykorzystanie standardowych narzędzi systemowych

Systemy operacyjne mają wbudowane narzędzia, które umożliwiają wykonanie zrzutu ekranu na laptopie. Oto kilka przykładów, jak można użyć standardowych narzędzi systemowych w popularnych systemach operacyjnych:

Windows:

Na komputerach z systemem Windows, można użyć narzędzia PrtScn (Print Screen) lub Alt + PrtScn, aby zrobić zrzut całego ekranu lub tylko aktywnego okna. Zrzut ekranu zostanie automatycznie skopiowany do schowka, a następnie można go wkleić do programu do edycji obrazów (np. Paint) lub dokumentu.

Mac OS:

Na komputerach Mac, można użyć kombinacji klawiszy Command + Shift + 3, aby wykonać zrzut ekranu całego ekranu. Można również użyć kombinacji Command + Shift + 4, a następnie przeciągnąć myszką, aby zaznaczyć obszar do zrobienia zrzutu ekranu. Zrzut ekranu pojawi się na pulpicie jako plik obrazu.

Linux:

W większości dystrybucji Linuxa można użyć narzędzia «Przechwytywanie ekranu» lub «Zrzut ekranu», które można znaleźć w menu aplikacji. Można również użyć kombinacji klawiszy PrtScn lub Alt + PrtScn, aby wykonać zrzut ekranu, który zostanie automatycznie zapisany na pulpicie lub w innej lokalizacji.

Powyższe są tylko kilka przykładów standardowych narzędzi systemowych, które można wykorzystać do robienia zrzutów ekranowych na laptopie. Warto sprawdzić dokumentację swojego systemu operacyjnego, aby poznać inne dostępne opcje.

Instrukcje dla systemu Windows

Aby zrobić zrzut ekranu na laptopie z systemem Windows, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Naciśnij klawisz Print Screen (zazwyczaj oznaczony jako PrtScn) na klawiaturze. W przypadku niektórych laptopów wymagane jest jednoczesne naciśnięcie klawisza Fn (funkcja).
 2. Wciśnij kombinację klawiszy Alt + Print Screen (zazwyczaj oznaczony jako PrtScn) na klawiaturze, jeśli chcesz zrobić zrzut tylko aktywnego okna.
 3. Otwórz program do edycji zdjęć, na przykład Paint.
 4. W programie Paint kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Wklej lub użyj kombinacji klawiszy Ctrl + V, aby wkleić zrzut ekranu.
 5. Zapisz zrzut ekranu, wybierając opcję Zapisz jako w menu Plik.

To wszystko! Teraz wiesz, jak zrobić zrzut ekranu na laptopie z systemem Windows.

Instrukcje dla systemu macOS

Aby zrobić zrzut ekranu na laptopie z systemem macOS, wykonaj następujące kroki:

KrokInstrukcja
1Naciśnij jednocześnie klawisze Command + Shift + 3.
2Screen zostanie automatycznie zapisany na pulpicie w formacie PNG z nazwą «Screenshot» i datą zrobienia zrzutu ekranu.
3Aby zlokalizować i otworzyć zrzut ekranu, przejdź do pulpitu i sprawdź plik o nazwie «Screenshot».

Teraz wiesz, jak zrobić zrzut ekranu na laptopie z systemem macOS. Możesz używać tej funkcji do przechwytywania obrazów, które chcesz udostępnić lub przechować dla siebie.

Zapisywanie zrzutów ekranu w różnych formatach

Wielkość plików z zrzutami ekranu może być istotna, szczególnie jeśli zamierzasz je udostępniać innym osobom lub przechowywać na swoim dysku. Istnieje wiele różnych formatów, w których można zapisać zrzuty ekranu. Poniżej znajdziesz kilka popularnych i powszechnie używanych formatów:

 • PNG (Portable Network Graphics) — jest to format, w którym zrzuty ekranu są zapisywane w postaci nieskompresowanego obrazu. Tworzy pliki wysokiej jakości, jednak mają większy rozmiar w porównaniu do innych formatów.
 • JPG (Joint Photographic Experts Group) — jest to format, który stosuje kompresję stratną, co oznacza, że pliki są mniejsze, ale mogą tracić nieco na jakości obrazu. JPG jest powszechnie używany do przechowywania zdjęć, ale może być również stosowany do zrzutów ekranu w przypadku, gdy rozmiar pliku ma znaczenie.
 • GIF (Graphics Interchange Format) — jest to format stosowany głównie do animacji, ale może być również używany do zrzutów ekranu. Pliki GIF mają bardzo niską jakość obrazu, ale mają bardzo mały rozmiar pliku.
 • BMP (Bitmap) — jest to format, w którym zrzuty ekranu są zapisywane bez kompresji, co oznacza, że pliki mają duży rozmiar. BMP jest używany głównie w profesjonalnych zastosowaniach.

Wybór formatu zależy głównie od twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli chcesz zachować jak największą jakość obrazu, wybierz format PNG lub BMP. Jeśli rozmiar pliku ma dla ciebie znaczenie, skorzystaj z JPG lub GIF.

Wideo:

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie

Komentarze