Jak zrobić skrzata na Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to magiczny czas pełen radości i tradycji. Jednym ze znaków tego święta są skrzaty, które przynoszą dzieciom prezenty i dodają uroku świątecznej atmosferze. Jeśli chcesz samodzielnie stworzyć skrzata na Boże Narodzenie, niezależnie od tego, czy jest to ozdoba choinkowa, maskotka czy prezent, ten poradnik krok po kroku pomoże Ci osiągnąć zamierzony efekt.

Przygotowanie skrzata na Boże Narodzenie może być świetnym DIY projektem dla całej rodziny. Przywołując starożytne wierzenia o skrzatach, możesz stworzyć unikalną postać, która wprowadzi jeszcze więcej magii do świątecznych przygotowań. Ten poradnik pokaże Ci wszystko, od niezbędnych materiałów i narzędzi, po szczegółowe instrukcje krok po kroku.

Materiały, których będziesz potrzebować:

 • Skarpeta lub skrawek materiału w różnych kolorach
 • Nitki i igła do szycia
 • Wypełnienie (np. gąbka lub wata)
 • Materiały dekoracyjne (guziki, kokardki, koraliki)
 • Szkło dekoracyjne lub farbki (do malowania oczu i ust)

Po zebraniu wszystkich niezbędnych materiałów możesz przystąpić do tworzenia skrzata. Możesz wybrać kilka różnych kolorów materiałów, aby skrzat był jeszcze bardziej kolorowy i atrakcyjny. Pamiętaj, że podstawę skrzata stanowi skarpeta lub skrawek materiału, który posłuży jako ciało. Następnie, przy pomocy igły i nici, zszyj dwa boki materiału, formując tubę, aby wypełnić ją wybranymi materiałami.

Materiały potrzebne do wykonania skrzata na Boże Narodzenie

Aby wykonać skrzata na Boże Narodzenie, będziesz potrzebować następujących materiałów:

 • Skarpety w różnych kolorach
 • Wykałaczki
 • Farby do tkanin w różnych kolorach
 • Pędzle
 • Wykrojnik do filcowania
 • Wypełniacz
 • Nitka i igła
 • Nożyczki
 • Guzy, cekiny, tasiemki i inne ozdoby do dekoracji

Te materiały pozwolą ci stworzyć pięknego skrzata na Boże Narodzenie, który będzie idealnym dodatkiem do twojej świątecznej dekoracji. Pamiętaj, że możesz dostosować materiały do swoich preferencji i kreatywności.

Przygotowanie podstawy dla skrzata

Przygotowanie podstawy dla skrzata to pierwszy krok do wykonania własnej dekoracji na Boże Narodzenie. Oto kilka prostych kroków, które pozwolą Ci stworzyć solidną podstawę, na której opierać się będą dalsze prace nad skrata.

Krok 1: Wybierz odpowiednią podstawę dla swojego skrzata. Może to być wykonane z drewna pudełko lub plastikowe wiaderko. Ważne jest, aby podstawa była stabilna i miała odpowiednie rozmiary, aby pomieścić skrzata w pożądanej postawie.

Krok 2: Przygotuj podłoże pod skrzata. Możesz użyć w tym celu gipsu lub gliny. Wlej materiał do wybranego pojemnika i ułóż go tak, aby przedstawił naturalną scenę, na przykład śnieżną równinę lub leśne podłoże.

Krok 3: Ustal, w jakiej postawie chcesz, aby Twój skrzat stał na podstawie. Możesz pomóc sobie rysunkiem lub szkicem. Następnie, używając drutu lub drewnianych patyczków, utwórz ramkę, która pomoże Ci nadać skrata żądanej postawy.

Krok 4: Przymocuj ramkę do podstawy za pomocą kleju lub gwoździ. Upewnij się, że jest ona mocno przytwierdzona i nie porusza się, gdy dodasz kolejne elementy do skrzata.

Krok 5: Po ustawieniu ramki skrzata, możesz zająć się dodawaniem szczegółów, takich jak ubranie, twarz, broda czy czapka. Teraz, gdy masz solidną podstawę, możesz dodać dowolne elementy dekoracyjne, które pomogą Ci stworzyć oryginalnego skrzata na Boże Narodzenie.

Pamiętaj, że każdy skrzat ma swoją indywidualność, więc możesz dostosować te kroki do swoich własnych pomysłów i preferencji. Baw się tworząc i daj się ponieść świątecznej atmosferze!

Tworzenie twarzy skrzata

Aby stworzyć twarz skrzata, będziesz potrzebować:

 • 1 duże jajko
 • 1 czerwoną pomarańczę
 • Czerwoną i czarną farbkę akrylową
 • Pędzelek
 • Materiał w kolorze skóry
 • Nożyczki
 • Igłę i nici
 • Czerwony i biały materiał

Oto kroki, jak stworzyć twarz skrzata:

 1. Na dużej jajce namaluj oczy, używając farb akrylowych — czerwone kółko z czarną plamką w środku.
 2. Upewnij się, że farba jest sucha, a następnie przyklej oczy do jajka, używając kleju.
 3. Na czerwonej pomarańczy narysuj usta skrzata, używając czarnej farby akrylowej.
 4. Wytnij trójkątny kawałek tkaniny w kolorze skóry na brodę skrzata i przyszyj go do dolnej części jajka, używając igły i nici.
 5. Wytnij i przyklej czerwone i białe materiały jako czapkę skrzata.

Tworzenie twarzy skrzata jest prostym i zabawnym sposobem na ozdobienie swojego domu na Boże Narodzenie. Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne materiały i ciesz się tworzeniem skrzatów z przyjaciółmi i rodziną!

Wykonanie ciała skrzata

Aby stworzyć ciało skrzata, będziesz potrzebował kilku prostych materiałów:

Ozdobna skarpetaOdpowiednio dużego rozmiaru
WypełniaczTakiego jak gąbka, wata lub kawałki tkaniny
WykończeniaTakie jak guziki lub kawałki sznurka
Igła i nitkaDo zszywania skarpety

Teraz, gdy masz wszystkie materiały, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Pierwszym krokiem jest wypełnienie skarpety materiałem wewnętrznym. Wypełnij skarpetę do połowy, aby uzyskać odpowiedni kształt i objętość.
 2. Zawiąż otwarty koniec skarpety w supełek i upewnij się, że materiał jest równomiernie rozłożony.
 3. Teraz, gdy masz uformowane ciało skrzata, czas na dodanie wykończeń. Możesz przyszyć guziki jako oczy i nos, a także użyć kawałków sznurka do wykonania wąsów.
 4. Przejdź po wszystkich wykończeniach, aby upewnić się, że są dobrze przyszyte i trzymają się mocno.

Teraz już wiesz, jak wykonać ciało skrzata. Możesz przejść do kolejnego kroku, czyli wykonania głowy skrzata.

Robienie ubrania dla skrzata

Aby skrzat wyglądał jeszcze bardziej uroczo w czasie Bożego Narodzenia, możesz mu uszyć specjalne ubranie. Oto kilka prostych kroków, jak to zrobić:

 1. Wybierz odpowiedni materiał. Najlepiej sprawdzi się cienki, kolorowy materiał, który będzie dobrze przylegał do ciała skrzata.
 2. Wytnij wzory na ubranie. Możesz skorzystać z gotowych szablonów lub sama wymyślić prosty kształt. Pamiętaj, żeby zostawić miejsce na otwory na głowę i ręce.
 3. Przejdź do szycia. Zdejmij skrzata z podstawy i ostrożnie przyszyj odpowiednie elementy ubrania. Zwróć uwagę na wykończenia brzegów, aby wszystko wyglądało estetycznie.
 4. Przymierz ubranie. Sprawdź, czy dobrze przylega do ciała skrzata i czy otwory na głowę i ręce są odpowiednio duże.
 5. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz jeszcze dodać jakieś ozdoby lub elementy dekoracyjne, na przykład guziki, kokardki lub cekiny.
 6. Gotowe! Teraz Twój skrzat będzie miał własne, unikalne ubranie na Boże Narodzenie.

Pamiętaj, że przykłady podane powyżej są ogólne. Możesz dostosować je do swojego własnego pomysłu na ubranie lub zmodyfikować według potrzeb. Ważne jest, abyś przy tym się dobrze bawiła i cieszyła się efektem końcowym!

Dodawanie dodatków i wykończenie skrzata

Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić skrzata, możemy dodać różne dodatki i wykończenia. Oto kilka pomysłów na ozdobienie:

1. Czapka: Możemy dodać skrzatowi czapkę z czerwonego filcu. Wystarczy wyciąć odpowiedni kształt z filcu i przyszyć go do głowy skrzata. Możemy również dodać pompon na czubku czapki, aby było jeszcze bardziej uroczo.

2. Broda: Skrzatowi możemy również dodać brodę z białego waty lub białego materiału. Wystarczy przyszyć kawałek waty lub materiału do dolnej części twarzy skrzata. Możemy również wyciąć z waty lub materiału dwie małe paski i przyszyć je po bokach buzi skrzata, aby stworzyć wrażenie wąsów.

3. Zestaw do pracy: Aby skrzat wyglądał jak prawdziwy elf, możemy mu dodać mały zestaw do pracy. Możemy stworzyć mini narzędzia, takie jak młotek, śrubokręt, piła, z niewielkich kawałków drewna lub innych materiałów. Możemy je przyszyć do rączek skrzata lub umieścić w specjalnym plecaku, który też możemy przyszyć do pleców skrzata.

4. Wykończenie: Na koniec możemy wypełnić skrzata watą lub innym materiałem, aby nadal zachować jego kształt i kompaktowość. Możemy też dodać małe ozdoby, takie jak kokardy, cekiny lub guziki, aby skrzat wyglądał jeszcze bardziej świątecznie.

Pamiętaj, że to tylko przykładowe pomysły, a Ty możesz uwzględnić swoje własne pomysły i eksperymentować z różnymi dodatkami, aby stworzyć swój własny unikalny skrzata na Boże Narodzenie!

Wideo:

Jak zrobić skrzata bożonarodzeniowego?

Komentarze