Jak zrobić ogórki małosolne

Ogórki małosolne to popularne polskie przysmaki, które idealnie pasują do obiadu lub jako przekąska. Są smaczne, chrupiące i bardzo proste do przygotowania. W tym artykule przedstawiamy prosty przepis na pyszne ogórki małosolne.

Ogórki małosolne zazwyczaj są przygotowywane w słoikach, dzięki czemu można je przechowywać przez długi czas. Są idealne do spożycia zarówno na świeżo, jak i w formie marynaty. Przygotowanie ich w domu jest bardzo łatwe i wymaga zaledwie kilku składników. Poniżej znajduje się opis krok po kroku, jak zrobić smaczne ogórki małosolne.

Krok 1: Wybierz świeże i chrupiące ogórki. Najlepsze będą te z małym ziarnistym wzrostem na skórce, które nie są przekrojone ani zepsute. Ogórki dokładnie umyj pod bieżącą wodą.

Krok 2: Przygotuj zalewę solną, mieszając w garnku wodę z solą. Proporcje zalewy to zazwyczaj 1 kg soli na 1 litr wody. Można także dodać kilka liści chrzanu i kopru, aby nadać ogórkom wyjątkowy smak.

Krok 3: Ogórki umieść w słoikach, a następnie zalej je zalewą solną. Dodaj przyprawy do smaku, takie jak czosnek, gorczyca czy ziela angielskie.

Krok 4: Zakręć słoiki i pozostaw je w chłodnym i ciemnym miejscu na około 2-3 dni. Następnie przenieś je do lodówki, gdzie mogą być przechowywane przez kilka tygodni.

Krok 5: Gotowe! Twoje domowe ogórki małosolne są gotowe do spożycia. Możesz je podawać jako dodatek do dań głównych, kanapek lub po prostu jako przekąskę.

Wybór odpowiednich ogórków

Ogórki małosolne są jednym z najpopularniejszych przysmaków w polskiej kuchni. Jednakże, aby uzyskać najlepszy smak i konsystencję, ważne jest odpowiednie dobranie ogórków. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w wyborze odpowiednich ogórków:

 1. Rozmiar: Wybieraj ogórki o średniej wielkości, które mają około 8-10 cm długości. Zbyt duże ogórki mogą być twarde i nieprzyjemne w smaku, podczas gdy zbyt małe mogą być zbyt miękkie.
 2. Kolor: Wybieraj ogórki o intensywnie zielonym kolorze skórki. Unikaj ogórków o żółto-brązowym odcieniu, ponieważ oznacza to, że są one zbyt dojrzałe i mogą być gorzkie w smaku.
 3. Skórka: Sprawdź, czy ogórki mają gładką, nieuszkodzoną skórkę. Jeśli widzisz jakiekolwiek przebarwienia, zgniliznę lub uszkodzenia, lepiej wybierz inne ogórki.
 4. Konsystencja: Delikatnie wyciśnij ogórek palcami. Powinien być elastyczny, ale nie miękki. Zbyt twardy ogórek może oznaczać, że jest zbyt niedojrzały, natomiast zbyt miękki może być słaby jako ogórek małosolny.
 5. Aromat: Jeśli ogórki mają przyjemny aromat, to dobry znak. Unikaj ogórków o silnym zapachu octu lub pleśni, ponieważ mogą one być nieświeże lub nieodpowiednio przechowywane.

Mając na uwadze te wskazówki, będziesz w stanie wybrać najlepsze ogórki do przygotowania pysznych i oryginalnych ogórków małosolnych.

Przygotowanie składników

Aby przygotować ogórki małosolne, będziesz potrzebować następujących składników:

Ogórki: najlepiej wybrać świeże ogórki o małych rozmiarach, które są idealne do marynowania.

Woda: woda będzie potrzebna do przygotowania solanki, która nada ogórkom charakterystycznego smaku.

Sól: niezbędna do marynowania ogórków. Wybierz gruboziarnistą sól morską lub sol kamienistą dla najlepszego efektu.

Świeże zioła: możesz dodać świeże zioła, takie jak koperek czy chrzan, aby nadać ogórkom dodatkowego aromatu.

Przyprawy: możesz dodać różne przyprawy do swoich ogórków, takie jak gorczyca, czosnek, cebula czy liście laurowe, aby wzbogacić smak marynaty.

Pamiętaj, że składniki powinny być w odpowiednich proporcjach, aby uzyskać najlepszy smak ogórków małosolnych.

Przygotowanie marynaty

Aby przygotować marynatę do ogórków małosolnych, będziesz potrzebować następujących składników:

 • 1 litr wody
 • 4 łyżki soli
 • 2 łyżki cukru
 • 2 ząbki czosnku, drobno posiekane
 • 1 łyżeczka ziaren gorczycy
 • 1 łyżeczka ziaren pieprzu
 • 1 łyżeczka nasion kopru

Aby przygotować marynatę, wykonaj następujące kroki:

 1. W dużym garnku zagotuj wodę.
 2. Dodaj sól i cukier, mieszając, aż się rozpuszczą.
 3. Dodaj czosnek, gorczycę, pieprz i koper.
 4. Zmniejsz ogień i gotuj marynatę na wolnym ogniu przez 10 minut.
 5. Zdejmij garnek z ognia i pozostaw marynatę do ostygnięcia.

Teraz Twoja marynata jest gotowa do użycia do przygotowania ogórków małosolnych.

Pakowanie ogórków w słoiki

Po przygotowaniu ogórków małosolnych, czas na ich pakowanie do słoików. Właściwe pakowanie zapewni dłuższą trwałość i świeżość naszych przetworów. Poniżej przedstawiamy prostą instrukcję krok po kroku:

Krok 1: Przygotuj czyste słoiki o odpowiedniej wielkości. Mogą to być tradycyjne słoiki ze sterylizowanymi wieczkami, które najlepiej zabezpieczyć gumowymi uszczelkami. Pamiętaj, aby dokładnie umyć i wysuszyć słoiki przed rozpoczęciem pakowania.

Krok 2: Połóż każdy ogórek wzdłużnie w słoiku, starając się, aby były one ułożone równo. Możesz delikatnie je przyciskać, aby zmieściły się jak najwięcej. Pamiętaj jednak, żeby nie uszkodzić ogórków.

Krok 3: Do słoika dodaj przyprawy, które nadadzą ogórkom smak i aromat. Najczęściej stosowanymi przyprawami są koperek, czosnek, chrzan, liście laurowe i gorczyca. Możesz dostosować ilość przypraw do własnego gustu, ale pamiętaj, że przesadzenie z ich ilością może przytłoczyć smak ogórków.

Krok 4: Następnie należy przygotować zalewę, która zapewni odpowiednią konsystencję ogórków małosolnych. W zależności od preferencji, zalewę możemy przygotować na bazie octu, wody i soli. Wlej zalewę do słoików, starając się przy tym, aby ogórki były całkowicie zanurzone. Zapewni to dłuższą trwałość przetworu.

Krok 5: Zamknij słoiki dokładnie, ale nie zbyt mocno. Dzięki temu proces fermentacji przebiegnie prawidłowo.

Krok 6: Umieść słoiki z ogórkami małosolnymi w chłodnym i ciemnym miejscu, na przykład w spiżarni. Przez kilka dni ogórki będą fermentować, a po tym czasie będą gotowe do spożycia.

Pamiętaj, że prawidłowo zapakowane ogórki małosolne mogą być przechowywane przez kilka miesięcy. Po otwarciu słoika, przechowuj go w lodówce i spożywaj ogórki w ciągu kilku dni.

Po wykonaniu tych prostych kroków, będziesz miał smaczne i aromatyczne ogórki małosolne, które doskonale nadają się jako zakąska lub dodatek do potraw!

Pasteurizacja ogórków

Pasteurizacja jest procesem, który pozwala na przedłużenie trwałości ogórków małosolnych. Działa na zasadzie podgrzewania i schładzania, co pozwala zniszczyć szkodliwe bakterie i mikroorganizmy przechowywane w słoiku z ogórkami.

Aby przeprowadzić pasteryzację ogórków, wykonaj następujące kroki:

 1. Umyj słoiki dokładnie ciepłą wodą i dobrze osusz.
 2. Zalej ogórki zalewą małosolną (skład według preferencji), zostawiając niewielką ilość miejsca na wierzchu słoika.
 3. Zamknij słoiki dokładnie, ale nie zbyt mocno.
 4. Włóż słoiki do garnka z wystarczającą ilością wody, aby przykryć je o około 2-3 cm.
 5. Podgrzewaj wodę, aż osiągnie temperaturę 80-85 stopni Celsjusza.
 6. Po osiągnięciu temperatury pasteryzacyjnej, utrzymuj ogórki w gorącej wodzie przez około 20-30 minut.
 7. Po upływie czasu pasteryzacji, wyjmij słoiki z gorącej wody i ostudź je w pozycji pionowej.
 8. Sprawdź, czy słoiki są szczelnie zamknięte i nie ma w nich żadnych oznak zepsucia.
 9. Po ostudzeniu, przechowuj słoiki w chłodnym i suchym miejscu przez co najmniej 2 tygodnie przed spożyciem.

Pamiętaj, że pasteryzacja zapewnia dłuższą trwałość ogórków, ale niekiedy może wpływać na ich chrupkość. Proces ten jest ważny, jeśli chcesz cieszyć się smacznymi ogórkami przez dłuższy czas.

Przechowywanie i spożywanie ogórków małosolnych

Przechowywanie ogórków małosolnych jest stosunkowo proste i można je zachować przez dłuższy okres czasu. W poniższych punktach przedstawiamy kilka zaleceń dotyczących przechowywania i spożywania tego przysmaku.

 • Przechowuj ogórki małosolne w lodówce w szczelnym słoiku lub pojemniku. Zapewnij, aby słoik był dobrze zamknięty, aby uniknąć dostania się powietrza lub innych zapachów.
 • Ogórki małosolne najlepiej smakują, gdy są schłodzone. Pamiętaj więc, aby je schłodzić przed spożyciem.
 • Nie przechowuj ogórków małosolnych w bliskiej odległości od produktów o silnym zapachu, takich jak cebula czy czosnek, ponieważ mogą one przenikać smak i zapach ogórków.
 • Ogórki małosolne można spożywać jako przekąskę samodzielnie, dodawać do kanapek lub wykorzystywać jako składnik sałatek czy wędlin.
 • Jeśli zauważysz, że ogórki zaczynają się psuć lub mają nieprzyjemny zapach, lepiej ich nie spożywać, aby uniknąć problemów jelitowych.

Pamiętaj, że ogórki małosolne zachowują smak i konsystencję najlepiej przez określony czas. Jeśli przechowasz je dłużej, mogą utracić swój smak i chrupkość. Dlatego zaleca się spożywanie ich możliwie jak najszybciej po przygotowaniu.

Wideo:

OGÓRKI MAŁOSOLNE 👌 | Karol Okrasa & Kuchnia Lidla

Komentarze