Jak stworzyć spis treści w Wordzie

Czy często zdarza Ci się pisać długie dokumenty w programie Word? Jeśli tak, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie czytelnego i intuicyjnego spisu treści. Dzięki niemu czytelnik może szybko znaleźć interesujące go informacje i z łatwością nawigować po całym dokumencie. W tym poradniku pokażemy Ci, jak w prosty sposób stworzyć spis treści w Word, który będzie profesjonalny i atrakcyjny wizualnie.

Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie nagłówków w dokumencie. Nagłówki będą służyć jako punkty, do których będzie można odwołać się z spisu treści. W tym celu zaznacz tekst, który chcesz wyróżnić jako nagłówek, a następnie wybierz odpowiednią opcję z menu “Nagłówek” na pasku narzędzi. Pamiętaj, żeby używać kolejnych poziomów nagłówków – na przykład nagłówki pierwszego poziomu to “Nagłówek 1”, nagłówki drugiego poziomu to “Nagłówek 2” itd.

Po zdefiniowaniu nagłówków możemy przejść do tworzenia spisu treści. W tym celu umieść kursor w miejscu, w którym chcesz wstawić spis treści. Następnie przejdź do zakładki “Odniesienia” na pasku narzędzi i kliknij przycisk “Spis treści”. Zostanie wyświetlone menu z różnymi gotowymi szablonami spisów treści. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb.

Ważne jest, aby zachować spójność między nagłówkami w dokumencie a spisem treści. Jeśli zmienisz tekst w nagłówku, spis treści automatycznie się zaktualizuje, dzięki czemu Twój dokument zawsze będzie zawierał aktualne informacje.

Krok 1: Otwórz dokument w Word

Aby rozpocząć tworzenie spisu treści w Word, pierwszym krokiem jest otwarcie dokumentu, w którym chcesz go utworzyć. Możesz to zrobić poprzez:
  • Otwarcie programu Microsoft Word
lub
  • Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na plik dokumentu i wybranie opcji «Otwórz za pomocą» > «Microsoft Word».
Po otwarciu dokumentu w Word będziesz gotowy, aby przejść do kolejnych kroków tworzenia spisu treści.

Krok 2: Zaznacz tekst do spisu treści

Teraz, gdy mamy już utworzony spis treści, czas zaznaczyć tekst, który chcemy dodać do naszego spisu treści. Spis treści powinien obejmować wszystkie sekcje i podsekcje naszego dokumentu.

Aby zaznaczyć tekst, wystarczy najpierw wybrać sekcję, następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję «Dodaj do spisu treści». Możemy również zaznaczyć wybrany tekst, a następnie skorzystać z przycisku «Dodaj do spisu treści» na karcie «Odwołania» na wstążce w programie Word.

Pamiętaj, aby zaznaczyć każdą sekcję i podsekcję, które chcesz uwzględnić w spisie treści. Możesz również dodać poziomy zagłębień, aby spis treści był bardziej czytelny i uporządkowany.

Ważne jest również, aby pamiętać o aktualizacji spisu treści, jeśli dokonasz jakichkolwiek zmian w treści dokumentu. Możesz to zrobić, klikając prawym przyciskiem myszy na spisie treści i wybierając opcję «Aktualizuj pole».

Kiedy już zaznaczysz cały tekst do spisu treści i ustawisz zagłębienia, możesz przejść do kolejnego kroku, którym jest wstawianie spisu treści do dokumentu Word.

Krok 3: Wybierz opcję «Spis treści» z menu

Teraz, gdy masz już przygotowany dokument w Wordzie, możesz przejść do tworzenia spisu treści. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

  1. Umieść kursor na odpowiednim miejscu w dokumencie, gdzie chcesz wstawić spis treści.

  2. Kliknij zakładkę «Odwołania» w pasku narzędzi Worda.

  3. W menu «Spis treści» wybierz odpowiedni styl spisu treści (np. «Spis treści» lub «Spis treści proste»).

Teraz spis treści zostanie automatycznie wygenerowany na podstawie formatowania i nagłówków w dokumencie. Możesz również dostosować wygląd spisu treści, korzystając z narzędzi «Formatuj spis treści» dostępnych w menu «Spis treści».

Gotowe! Teraz twój dokument Word będzie posiadał profesjonalnie wyglądający spis treści, który ułatwi czytelnikom nawigację po jego treści.

Krok 4: Wybierz styl dla spisu treści

Po dodaniu naszego spisu treści możemy jeszcze dostosować jego wygląd, wybierając odpowiedni styl.

Word oferuje wiele różnych stylów dla spisów treści, które mogą zmienić kolor, czcionkę, rozmiar czcionki i inne właściwości spisu treści.

Aby wybrać styl dla naszego spisu treści, musimy najpierw zaznaczyć sam spis treści klikając na niego. Następnie otwieramy zakładkę «Odwołanie» na górnym pasku narzędzi i w sekcji «Spis treści» wybieramy przycisk «Właściwości spisu treści».

W nowo otwartym oknie możemy wybrać jeden z dostępnych stylów, które są widoczne w liście rozwijanej. Możemy również dostosować styl klikając na przycisk «Modyfikuj», gdzie możemy zmienić różne właściwości, takie jak czcionka, rozmiar, odstępy i inne.

Po wybraniu i dostosowaniu stylu dla naszego spisu treści, klikamy przycisk «OK», aby zatwierdzić zmiany.

Teraz nasz spis treści będzie miało nowy styl, który wybraliśmy, dodając w ten sposób spersonalizowany wygląd do naszego dokumentu.

Krok 5: Dostosuj formatowanie spisu treści

Teraz, gdy spis treści jest już utworzony, można go dostosować do swoich preferencji stylistycznych. W tym kroku można zmieniać czcionkę, rozmiar tekstu, kolory lub styl wyróżnienia.

Aby dostosować formatowanie spisu treści, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

Krok 1: Zaznacz spis treści, klikając w dowolne miejsce wewnątrz niego.

Krok 2: Na górnym pasku narzędziowym wybierz zakładkę «Format» i kliknij «Styl spisu treści».

Krok 3: W oknie dialogowym «Styl spisu treści» można dostosować różne opcje formatowania, takie jak czcionki, rozmiary, kolory itp.

Można również kliknąć prawym przyciskiem myszy na spisie treści i wybrać «Dostosuj formatowanie spisu treści» lub «Modyfikuj spis treści», aby uzyskać więcej opcji formatowania.

Pamiętaj, że dostosowanie formatowania spisu treści może wpływać na jego wygląd w dokumencie. Możesz eksperymentować z różnymi ustawieniami, a następnie zobaczyć, jak to wpływa na cały spis treści. Jeśli jesteś zadowolony z efektu, kliknij «OK», aby zaakceptować zmiany.

Teraz, gdy spis treści jest idealnie sformatowany do twoich preferencji, możesz przejść do kolejnych kroków w tworzeniu swojego dokumentu w programie Word.

Krok 6: Uaktualnij spis treści

Aby zaktualizować spis treści, wykonaj następujące kroki:

  1. Zaznacz cały spis treści, klikając w dowolnym miejscu na nim.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na zaznaczony spis treści i wybierz opcję «Uaktualnij pole» z menu kontekstowego.
  3. W oknie dialogowym wybierz opcję «Cały spis treści» i kliknij przycisk «OK».

Po wykonaniu tych kroków, spis treści zostanie zaktualizowany i uwzględnić wszelkie zmiany, które wprowadziliśmy w dokumencie. Teraz możemy być pewni, że spis treści jest zgodny z treścią dokumentu.

Pamiętaj, że jeśli dokonasz kolejnych zmian w dokumencie, spis treści może ponownie wymagać aktualizacji, aby odzwierciedlić najnowsze zmiany. W takim przypadku powtórz te same kroki, aby spis treści był ciągle aktualny.

Wideo:

How to Make Table of Contents in Word

Komentarze