Halloween co to jest?

Halloween to jedno z najbardziej popularnych świąt obchodzonych w różnych częściach świata, w tym również w Polsce. Obchodzone jest 31 października i jest czasem zabawy, przebierania się oraz straszenia. Ale skąd wzięła się ta tradycja?

Historia Halloween sięga wielu wieków wstecz i ma swoje korzenie w celtyckim święcie Samhain, które obchodzono na terenach współczesnych Irlandii, Wielkiej Brytanii i Francji. Samhain było świętem, które oznaczało koniec letniego sezonu i rozpoczęcie ciemnej, zimowej części roku. Wierzono, że w tym czasie zmarli mają możliwość powrotu na ziemię, a umarłe dusze odwiedzają swoje rodziny. Stąd też wziął się zwyczaj udekorowania domów świecami, aby pomóc duchom zmarłych odnaleźć drogę do swoich domów.

Wraz z chrystianizacją tych ziem, święto Samhain zostało przekształcone w święto Wszystkich Świętych, które kościół katolicki obchodzi 1 listopada. Niemniej jednak, tradycje związane z Samhain przetrwały i przekształciły się w obchodzone do dziś Halloween.

O co chodzi w Halloween i skąd się wzięło?

Halloween, zwane także Nocą Świętych, to coroczne święto obchodzone 31 października. Jest ono szczególnie popularne w krajach anglojęzycznych, ale także zdobywa coraz większą popularność w innych częściach świata.

Pochodzenie Halloween sięga starożytnych celtyckich wierzeń. Według dawnych Celtów, noc 31 października była w punkcie przesilenia jesiennej równonocy, kiedy granica między światem żywych a umarłych znikała. Wierzyli, że w tej nocy zmarli mają możliwość powrotu na ziemię.

Początkowo Halloween było związane z obrzędami religijnymi, jednak z biegiem czasu stało się bardziej komercyjne i popularne wśród dzieci i młodzieży. Na całym świecie ludzie obchodzą to święto różnymi tradycjami, takimi jak: przebieranie się za duchy i potwory, rozdawanie słodyczy (zwane trick-or-treating), wieszanie wylanych dyni i odwiedzanie nawiedzonych domów.

Choć Halloween ma swoje korzenie w celtyckiej kulturze, obecnie jest to bardziej okazja do zabawy i rozrywki. Święto to jest pełne kreatywności, strachu i radości dla wszystkich, którzy biorą w nim udział.

Pochodzenie Halloween

Halloween jest świętem pochodzącym z dawnych celtyckich tradycji. Obchodzone jest 31 października, w przeddzień katolickiego Wszystkich Świętych oraz protestanckiego Dnia Wszystkich Zmarłych. Pochodzi z Irlandii i Szkocji, gdzie składano wówczas ofiary dla duchów zmarłych.

Obchody Halloween wprowadzili do Stanów Zjednoczonych irlandzcy imigranci w XIX wieku. Na przestrzeni lat, święto to stało się coraz bardziej popularne i jest obchodzone również w innych krajach, w tym w Polsce. Na Halloween charakterystycznym elementem są przede wszystkim przebrania w straszne postacie i dynie, które są wycinane w specjalny sposób. Wiele osób organizuje też prywatne imprezy, na których wszyscy bawią się w atmosferze przerażających dekoracji.

Choć Halloween jest kojarzone głównie z zabawą i straszycielstwem, jego korzenie sięgają czasów, gdy druidzi celtyccy wierzyli, że w czasie tej nocy granica między światem żywych a umarłych jest najcieńsza. Wówczas druidzi składali ofiary z plonów, by przepędzić złe duchy i zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku.

Dzisiaj, Halloween jest również okazją do przeżywania strasznych wrażeń w tzw. „domach strachów”, gdzie ludzie udają, że zostali wtrąceni do horroru. Popularne są również seanse filmowe związane ze straszycielstwem, jak chociażby oglądanie serii „Friday the 13th”.

Tradycje związane z Halloween

Halloween jest pełne różnego rodzaju tradycji, które są obchodzone na całym świecie. Oto kilka z najbardziej popularnych:

 • Rozdawanie słodyczy: Wielu ludzi w krajach anglojęzycznych obchodzi Halloween, organizując specjalne przyjęcia, na których rozdaje się słodycze dzieciom. Dzieci chodzą z drzwi na drzwi, prosząc o słodycze w tradycyjnych kostiumach.

 • Wycinanie dyni: Wydrążanie dyni i wycinanie z nich twarzy to jedna z popularnych tradycji Halloween. Ludzie używają specjalnych narzędzi, aby stworzyć straszne i kreatywne wzory na dyniach, które później będą używane jako ozdoby na Halloween.

 • Noszenie kostiumów: Wiele osób, zarówno dzieci, jak i dorośli, ubiera się w stroje i kostiumy na Halloween. Często są to kostiumy znanych postaci z filmów, książek i legend strachów. Ludzie biorą udział w paradach i konkursach kostiumowych, gdzie prezentują swoje kreatywne i straszne stroje.

 • Groźne dekoracje: W czasie Halloween, domy i ogrody są dekorowane w tematyce strasznych i potwornych ozdób. Popularne ozdoby to sztuczne pająki, nietoperze, duchy i trupy. Wielu ludzi organizuje również specjalne labirynty strachu, którymi można przejść, ciesząc się atmosferą Halloween.

 • Palenie lampionów: W krajach, gdzie obchodzi się Halloween, popularne jest również tworzenie lampionów z dyni, które są później podpalane i stawiane na zewnątrz domów. Lampiony są uważane za symbol ochrony przed złymi duchami podczas Halloween, a płonące światło ma przepędzać zło.

To tylko niektóre z tradycji związanych z Halloween, które są popularne na całym świecie. Zwyczaje te dodają do atmosfery strasznych wrażeń i sprawiają, że Halloween jest wyjątkowym świętem.

Symbolika Halloween

Halloween jest pełne różnych symboli, które mają swoje własne znaczenia i odzwierciedlają tradycje i wierzenia związane z tym świętem.

Jednym z najbardziej znanych symboli Halloween jest Dynia Jacka, znana również jako «Jack-o’-Lantern». Dynia ta jest wycinana, a w środku umieszczany jest świecznik lub światło, tworząc efekt groźnie świecącej twarzy. Dynia Jacka ma swoje korzenie w starodawnym irlandzkim przekazie o niegodziwym mężczyźnie o imieniu Jack, który wciągnął diabła do drzewa i wymusił na nim obietnicę, że nie wejdzie do jego domu. Po śmierci Jack nie został wpuszczony do nieba ani do piekła, ale musił wędrować po ziemi z płonącym węglem. Jack włożył ten węgiel do wydrążonej dyni, aby oświetlić swoją drogę. W Irlandii w dawnych czasach dynie były wycinane z rzep, ale po przyjeździe emigrantów do Ameryki Północnej, odkryli, że dynie są lepszym wyborem do wycinania ze względu na ich dostępność i łatwość obróbki.

Kolejnym popularnym symbolem Halloween jest czarownica. Czarownice były historycznie kojarzone z magią i czarną magią. W czasach średniowiecznych wierzono, że czarownice miały moc wpływania na rzeczywistość za pomocą swoich zaklęć i mikstur. W czasie Halloween czarownice są często postrzegane jako postacie złośliwe i białe, noszące czarne stroje i miotły. Obecnie czarownice stały się bardziej fantastycznym elementem Halloween, a ich obraz jest często przedstawiany w postaci kolorowych i przyjaznych bogiń czarownic.

Innym popularnym symbolem Halloween jest duch, duch albo upiór. Sprawiają, że drży na sam dźwięk i często są postrzegane jako zjawy zmarłych, które wracają na ziemię. W wierzeniach Halloweens twierdzono, że Baraszkujące dusze mogły zmieniać się w koty, nietoperze lub inne zwierzęta.

SymbolZnaczenie
Dynia JackaOświetla drogę dla duchów
CzarownicaMagia i czarne moce
DuchZmarłe dusze powracające na ziemię

Znaczenie Halloween współcześnie

Halloween to święto, które obchodzone jest na całym świecie, w tym także w Polsce. Choć ma swoje korzenie w tradycjach kultury anglosaskiej, to zyskało ogromną popularność i znajomość na całym globie.

Obecnie Halloween jest okazją do organizowania różnego rodzaju imprez, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W tym dniu najpopularniejsze są uczty, gdzie podawane są potrawy z dyni, a także odbywają się zabawy, konkursy i konkursy na najlepszą przebranie.

Dzieci przede wszystkim uwielbiają to święto ze względu na możliwość przebierania się i chodzenia od drzwi do drzwi, prosząc o słodycze w ramach tradycji tzw. «dowcipy albo cukierek». Ta praktyka sprawia dzieciom sporo radości i emocji.

Jednak Halloween ma także swoje mroczne i tajemnicze znaczenie. Wierzy się, że w nocy z 31 października na 1 listopada w szczególności duchy zmarłych powracają na ziemię. Dlatego w czasie Halloween często spotyka się liczne dekoracje związane z motywem strachu i grozy, takie jak: dynie-wampiry, czarownice, duchy i inne potwory.

Współcześnie Halloween ma głównie charakter uroczystości rozrywkowej, jednak dla niektórych ma także swoje duchowe i religijne znaczenie. Część osób obchodzi też dzień Wszystkich Świętych, w którym pamięta się i odwiedza groby bliskich zmarłych.

W każdym razie, Halloween to czas, kiedy wszystko jest połączone z magią, zabawą i pełne emocji. To jedno z najbardziej kolorowych i ciekawych świąt, czekanych przez wiele osób każdego roku.

Obrzędy Halloween

Obrzędy związane z Halloween mają długą historię i odnoszą się do różnych wierzeń i tradycji. Poniżej przedstawiam kilka najbardziej znanych i popularnych obrzędów związanych z tym świętem.

 1. Pustynia dyni
 2. Jednym z emblemów Halloween jest lampion w kształcie głowy z wyciętym wzorem z dyni. Obrzęd pustyni dyni polega na wycięciu specjalnych wzorów na dyni i umieszczeniu w niej świecy lub innego źródła światła. Lampiony z dyni są potem umieszczane na schodach, przy drzwiach wejściowych lub w oknach domów, aby odstraszyć złe duchy i zapewnić dobrą ochronę.

 3. Sypanie cukierków
 4. Innym popularnym obrzędem Halloween jest sypanie cukierków. Dzieci przebierające się za potwory, duchy i innych strasznych stworzeń chodzą po domach i proszą o cukierki, mówiąc «cukierek albo psikus!». Jeśli dostaną cukierki, to życzą domownikom «słodkiego Halloween». Jeśli jednak domownikowie nie mają cukierków lub odmawiają, dzieci mogą zrobić psikus, na przykład złożyć czarną rozprostowaną nogę lub obsypać dom papierem toaletowym.

 5. Odstromowanie grobów
 6. Obrzęd odstromowania grobów ma na celu uczczenie zmarłych i pamięć o nich w noc Halloween. Ludzie odwiedzają cmentarze i zapalają świece na grobach swoich bliskich. Wierzono, że w tę noc granica między światem żywych a światem zmarłych jest szczególnie cienka, dlatego groby są ozdobione kwiatami, zniczami i innymi symbolami pamięci. Jest to czas refleksji i modlitwy za zmarłych.

Wideo

Ks. Teodor o Halloween #37 komentarz biblijny

Komentarze