Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze

Czasami, podczas korzystania z komputera, możemy natknąć się na sytuację, gdy chcemy zachować obraz tego, co aktualnie widzimy na ekranie. W takich przypadkach przydatne może okazać się wykonanie «screena» lub potocznie mówiąc – zrobienie zrzutu ekranu. Dzięki temu prostemu zabiegowi możemy w łatwy sposób udokumentować ważne informacje, dzielić się nimi z innymi lub po prostu zachować jako pamiątkę. W tym artykule pokażemy Ci, jak wykonać zrzut ekranu na komputerze krok po kroku.

1. Wybierz ekran do zrobienia screena: Na komputerze możemy mieć podłączonych wiele ekranów, więc pierwszym krokiem jest wybór tego, z którego chcemy zrobić zrzut. Jeśli korzystamy tylko z jednego monitora, mamy to zadanie już za sobą.

2. Znajdź odpowiedni przycisk: Każdy komputer może mieć nieco inny układ klawiatury, ale zazwyczaj przycisk do robienia screena oznaczony jest jako «Print Screen» (lub skrótem «PrtScn») i znajduje się w górnej części klawiatury, najczęściej obok klawisza «F12».

Wskazówka: Jeśli korzystasz z laptopa, możliwe też, że będziesz musiał(na) jednocześnie wciskać klawisze «Fn» i «Print Screen». Zależy to od modelu laptopa.

3. Zrób zrzut: Teraz czas na najważniejszy krok – wykonanie zrzutu. Po wybraniu ekranu i znalezieniu odpowiedniego przycisku, wystarczy tylko go nacisnąć. Niektóre komputery wymagają dodatkowego kroku i trzeba użyć kombinacji klawiszy, np. «Alt» + «Print Screen» – sprawdź instrukcję lub eksperymentuj, jeśli nie masz pewności.

Jak zrobić screena na komputerze?

Aby zrobić screena na komputerze, należy skorzystać z kombinacji klawiszy specjalnych. Oto kroki:

1. Znajdź na klawiaturze klawisz PrtSc lub Print Screen. W zależności od modelu klawiatury, może on być oznaczony różnymi nazwami.

2. Kiedy znajdziesz ten klawisz, naciśnij go. To spowoduje zrobienie screena całego ekranu i skopiowanie go do schowka.

3. Następnie otwórz program do edycji obrazów, na przykład Paint lub Photoshop. Kliknij prawym przyciskiem myszy w puste pole i wybierz opcję «Wklej» lub naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + V. To spowoduje wklejenie zrzutu ekranu jako nowego obrazu.

4. Jeśli chcesz zrobić screena tylko określonego obszaru, użyj kombinacji klawiszy Alt + PrtSc lub Alt + Print Screen. Następnie postępuj tak samo jak w punkcie 3, aby wkleić obraz do programu do edycji obrazów.

5. Teraz możesz edytować swój zrzut ekranu, dodać tekst, rysować itp. Gdy skończysz, zapisz obraz w odpowiednim formacie – na przykład JPEG, PNG lub BMP.

To wszystko! Teraz wiesz, jak zrobić screena na komputerze w kilku prostych krokach. Możesz używać tej techniki do przechwytywania obrazów z pulpitu do celów dokumentacyjnych, komunikacyjnych lub kreatywnych.

Proste i sprawdzone metody

Niezależnie od tego, jakiego systemu operacyjnego używasz, istnieje wiele różnych sposobów, aby zrobić screena na komputerze. Poniżej znajdziesz proste i sprawdzone metody, które działają na większości platform.

 • Metoda 1: Użyj kombinacji klawiszy

  W większości systemów operacyjnych, takich jak Windows, MacOS i Linux, możesz zrobić screena przy użyciu kombinacji klawiszy Print Screen lub PrntScrn. Po wciśnięciu tych klawiszy screen zostanie skopiowany do schowka, a następnie możesz go wkleić do programu do edycji grafiki, takiego jak Paint lub Photoshop, aby zapisać go jako plik obrazu.

 • Metoda 2: Użyj narzędzia do robienia screenów

  Wiele systemów operacyjnych ma wbudowane narzędzia do robienia screenów. Na przykład, w systemie Windows można skorzystać z aplikacji Narzędzie Wycinanie lub Snipping Tool. Te narzędzia pozwalają na zrobienie precyzyjnych screenów wybranych obszarów ekranu i zapisanie ich jako plik obrazu.

 • Metoda 3: Skorzystaj z aplikacji do robienia screenów

  Jeśli preferujesz bardziej zaawansowane narzędzia do robienia screenów, istnieje wiele aplikacji, takich jak Greenshot, Snagit lub Lightshot, które oferują dodatkowe funkcje, takie jak edycja obrazów, automatyczne zapisywanie do określonego folderu, udostępnianie screenów online itp.

Teraz, gdy znasz kilka prostych i sprawdzonych metod, możesz łatwo zrobić screena na swoim komputerze i zapisywać go w formie obrazów, które można udostępniać, edytować lub zachować dla siebie.

Krok 1: Wybieramy odpowiednią kombinację klawiszy

Aby zrobić screenshot na komputerze, musisz wybrać odpowiednią kombinację klawiszy. Poniżej znajduje się lista kombinacji dla różnych systemów operacyjnych:

 • Windows: Naciśnij klawisz PrintScreen lub PrtScn. W niektórych laptopach musisz nacisnąć klawisz Fn + PrintScreen lub Fn + PrtScn.
 • Mac: Naciśnij klawisze Command + Shift + 3. Zrobiony screenshot zostanie automatycznie zapisany na pulpicie.
 • Linux: Naciśnij klawisze PrtScn lub Alt + PrtScn. Zdarza się, że skopiowany obrazek musisz wkleić do jakiegoś programu graficznego.

Pamiętaj, że niektóre kombinacje mogą różnić się w zależności od używanego sprzętu. Sprawdź instrukcję swojego urządzenia, jeśli powyższe kombinacje nie działają.

Krok 2: Uruchamiamy program do edycji grafiki

Po zrobieniu screena na komputerze czas uruchomić program do edycji grafiki. Istnieje wiele różnych programów, które można użyć do tego celu, takich jak GIMP, Photoshop, Paint itp. Wybierz program, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i upewnij się, że jest zainstalowany na Twoim komputerze.

Jeśli już masz program do edycji grafiki zainstalowany, uruchom go, aby móc przystąpić do edycji i obróbki swojego zrobionego screena. Może to być program, który uruchamia się automatycznie po zrobieniu screena, lub musisz go znaleźć i uruchomić ręcznie.

Po otwarciu programu do edycji grafiki, załaduj swój zrobiony screen. W większości programów możesz to zrobić, klikając na «File» (plik) w górnym menu, a następnie wybierając opcję «Open» (otwórz). Zlokalizuj swojego screena na komputerze i kliknij «Open» (otwórz), aby go załadować do programu.

Po załadowaniu screena do programu, będziesz mógł przystąpić do różnych operacji edycyjnych, takich jak przycinanie, skalowanie, dopasowanie kolorów itp. Wybierz narzędzia i funkcje, które chcesz użyć, aby dostosować swój screen do swoich potrzeb.

Pamiętaj, że każdy program do edycji grafiki może mieć nieco inny interfejs i sposób działania, więc warto zapoznać się z dokumentacją lub samouczkiem, aby lepiej zrozumieć, jak korzystać z programu.

Krok 3: Wykorzystujemy narzędzia do wycinania zrzutu ekranowego

 1. Otwórz oprogramowanie do wycinania zrzutu ekranowego. Możesz skorzystać z wbudowanego narzędzia w systemie operacyjnym lub zainstalować oprogramowanie zewnętrzne.
 2. Jeśli korzystasz z wbudowanego narzędzia, najczęściej musisz użyć kombinacji klawiszy, takiej jak PrtScn, Alt + PrtScn lub Windows + Shift + S. Jeżeli korzystasz z oprogramowania zewnętrznego, otwórz je i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.
 3. Po uruchomieniu narzędzia do wycinania zrzutu ekranowego, zaznacz obszar na ekranie, który chcesz uwiecznić. W przypadku narzędzi wbudowanych, możesz zaznaczyć cały ekran lub wybrany obszar. W przypadku oprogramowania zewnętrznego, najczęściej masz do wyboru różne opcje zaznaczania obszaru lub zrzutu ekranowego.
 4. Po wykonaniu zaznaczenia, zapisz wycinek ekranu w wybranym folderze na komputerze. Możesz również zapisać go bezpośrednio do schowka, aby później wkleić go w programie graficznym lub innej aplikacji.

Pamiętaj, że dokładne kroki mogą się różnić w zależności od systemu operacyjnego i narzędzia, które używasz. Skonsultuj się z dokumentacją lub przewodnikiem użytkownika narzędzia, aby uzyskać szczegółowe instrukcje.

Krok 4: Zapisujemy zrobionego screena

Po wykonaniu screena możemy go zapisać na komputerze, aby móc go później wykorzystać lub udostępnić. Istnieje kilka sposobów na zapisanie zrobionego screena:

1. Jeśli używamy programu do robienia screenów, możemy skorzystać z opcji «Zapisz» lub «Save», która pozwoli nam wybrać miejsce, gdzie chcemy zapisać obrazek i nadajemy mu nazwę.

2. Jeśli korzystamy z systemowej funkcji robienia screenów, możemy skorzystać z kombinacji klawiszy Ctrl + S lub wybrać opcję «Zapisz» lub «Save» z menu, które się pojawi po zrobieniu screena.

3. Jeśli preferujemy prostsze rozwiązania, możemy skorzystać z funkcji edytora obrazków, takiego jak Paint, aby wkleić zrobiony screen i zapisać go jako plik obrazka. W Paint możemy użyć kombinacji klawiszy Ctrl + V lub wybrać opcję «Wklej» lub «Paste» z menu, a następnie wybrać opcję «Zapisz» lub «Save» i nadajemy obrazkowi nazwę.

Pamiętajmy, że przed zapisaniem screena możemy go także jeszcze edytować, obcinać niepotrzebne części, korygować jasność czy kontrast, aby uzyskać pożądany efekt.

Krok 5: Dzielimy się zrzutem ekranowym

Po wykonaniu zrzutu ekranowego na komputerze możemy łatwo podzielić się nim z innymi osobami. Istnieje wiele sposobów na udostępnienie zrzutu ekranowego, oto kilka z nich:

 1. Możemy go przesłać za pomocą poczty elektronicznej, jako załącznik do wiadomości.
 2. Możemy wrzucić go na serwisy społecznościowe, takie jak Facebook czy Twitter, aby inni mogli go zobaczyć.
 3. Możemy skopiować zrzut ekranu do schowka i wkleić go do dowolnego programu graficznego, aby go tam zapisać lub edytować.
 4. Możemy udostępnić zrzut ekranu na platformach do udostępniania plików, takich jak Dropbox czy Google Drive.
 5. Możemy również wysłać zrzut ekranu za pomocą komunikatorów internetowych, takich jak WhatsApp czy Messenger.

Niezależnie od wybranego sposobu udostępniania zrzutu ekranowego, nie zapomnij upewnić się, że dane na zrzucie ekranowym nie są poufne i nie naruszają prywatności innych osób.

Wideo:

JAK ZROBIĆ SCREENSHOT NA WINDOWS 11 — ZRZUT EKRANU NA WINDOWSIE 11 |DWIE METODY NA ZROBIENIE SCREENA

Komentarze