Jak zrobić lewatywę

Lewatywa to procedura, która polega na wprowadzeniu cieczy do jelita grubego za pomocą specjalnego wlewka. Jest to metoda stosowana do oczyszczania jelit oraz łagodzenia objawów takich jak zaparcia, wzdęcia czy bóle brzucha. Lewatywę można wykonać w domu, jednak ważne jest zachowanie odpowiednich procedur higienicznych oraz postępowanie zgodnie z przepisami.

1. Przygotuj odpowiednie wyposażenie. Będziesz potrzebować specjalnego wlewu, który można nabyć w aptece. Również przyda się ciepła woda, ręcznik oraz ewentualnie maść nawilżającą lub żel relaksacyjny. Upewnij się, że wszystko jest w zasięgu ręki, aby nie przerywać procedury.

2. Przygotuj się psychicznie. Lewatywa to intymna procedura, dlatego ważne jest, aby być w spokojnej atmosferze i poczuć się komfortowo. Możesz zapalić świecę, włączyć relaksującą muzykę lub skorzystać z technik oddechowych, aby się zrelaksować.

3. Przygotuj ciepłą wodę. Wlej do wiaderka około litra ciepłej wody. Upewnij się, że temperatura jest odpowiednia — powinna być ciepła, ale nie gorąca. Idealna temperatura to około 37-38 stopni Celcjusza.

4. Umieść wlew w odbyt. Nałóż na końcówkę wlewu maść nawilżającą lub żel relaksacyjny, aby ułatwić wprowadzenie wlewu do odbytu. Wlej końcówkę w odbyt i uważnie wsuń, starając się unikać naciskania na żołądek.

5. Wlej wodę. Powoli wlej wodę aż do momentu, gdy poczujesz pełność. Następnie powoli wyjmij wlew z odbytu, a następnie zatrzymaj się na chwilę, aby opróżnić jelita. Powtórz ten krok kilka razy, aż woda będzie wychodzić czysta.

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem lewatywy zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie jeśli masz jakieś problemy zdrowotne. Lewatywa może być korzystna, ale tylko gdy jest wykonana zgodnie z zasadami i w odpowiednich warunkach.

Krok 1: Przygotowanie przed lewatywą

Przed rozpoczęciem lewatywy ważne jest przygotowanie odpowiednich narzędzi i powierzchni, aby zapewnić higienę i komfort. Oto kilka kroków, które należy podjąć przed przeprowadzeniem lewatywy:

 1. Znajdź odpowiednie miejsce do przeprowadzenia lewatywy. Powinno to być ciche i prywatne miejsce, gdzie będziesz mógł się zrelaksować.

 2. Przygotuj lewatywę. Możesz użyć specjalnego zestawu do lewatywy, który możesz zakupić w aptece lub przygotować własną przepływkę. W przypadku własnej przepływki potrzebujesz: plastikowego worka z dwoma otworami, długiej rurki medycznej i klamry na zatrzask do kontrolowania przepływu cieczy.

 3. Umyj ręce dokładnie mydłem i wodą, aby zapewnić higienę.

 4. Przygotuj czystą ręcznik lub matę, na której możesz leżeć podczas lewatywy.

 5. Przygotuj naczynie lub umywalkę, które będzie służyć do opróżniania zawartości jelita podczas lewatywy.

Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie przed lewatywą jest kluczowe dla zapewnienia skuteczności i bezpieczeństwa podczas tego procesu.

Krok 2: Wybór odpowiedniego roztworu

Wybór odpowiedniego roztworu jest kluczowy dla skuteczności lewatywy. Istnieje wiele różnych roztworów, które można wykorzystać do odbytniczego oczyszczania. Oto kilka popularnych opcji:

Woda czysta: Najprostszy i najtańszy sposób na wykonanie lewatywy to użycie czystej wody. Może to być woda przefiltrowana lub woda destylowana. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca, aby uniknąć podrażnienia odbytu.

Woda z solą: Roztwór soli jest łagodnym środkiem leczniczym, który może pomóc usunąć toksyny z jelita grubego. Aby przygotować roztwór soli, rozpuść jedną łyżeczkę soli morskiej w jednej litrze ciepłej wody.

Woda z nieodłuskowanym jabłkiem: Jabłka są bogate w pektynę, która ma właściwości detoksyfikujące. Możesz przygotować roztwór z nieodłuskowanym jabłkiem, gotując kilka jabłek w niewielkiej ilości wody. Następnie odcedź jabłka i użyj płynu do lewatywy.

Ziołowe napary: Niektóre zioła, takie jak rumianek, lawenda lub mięta, mają właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Możesz przygotować napar z ziół, który można użyć jako roztwór do lewatywy.

Wybierz odpowiedni roztwór, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed użyciem jakiegokolwiek roztworu, aby upewnić się, że jest on bezpieczny dla Ciebie.

Krok 3: Przygotowanie potrzebnych narzędzi

Przed przystąpieniem do lewatywy należy przygotować kilka niezbędnych narzędzi. Pomoże to zapewnić bezpieczne i skuteczne wykonanie procedury. Oto lista potrzebnych przedmiotów:

 • Czysta gumowa gruszka lewatywowa
 • Środek do płukania jelita, na przykład specjalny roztwór lub glicerol
 • Środek nawilżający lub żel nawilżający
 • Ręcznik lub podkładka higieniczna
 • Rękawiczki jednorazowe
 • Miękka chusteczka lub ręcznik papierowy
 • Woda o temperaturze pokojowej

Upewnij się, że wszystkie narzędzia są czyste i w pełni zdezynfekowane przed użyciem. Dobrze jest także przeczytać i postępować zgodnie z instrukcjami dostarczonymi w opakowaniu każdego narzędzia.

Krok 4: Przeprowadzenie lewatywy

Przede wszystkim upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz: gumową kulkę, specjalny proszek do rozpuszczania w wodzie, ręcznik, ciepłą wodę i plastikowy pojemnik.

Krok 1: Przygotuj roztwór: dodaj około 2 łyżeczek proszku do plastikowego pojemnika z ciepłą wodą. Dokładnie wymieszaj, aż proszek się rozpuści.

Krok 2: Umieść gumową kulkę na jednym końcu rurki lewatywnej, aby zapobiec wyciekom.

Krok 3: Nawilż rurkę lewatywy wodą lub żelem nawilżającym, aby ułatwić wprowadzenie do odbytu.

Krok 4: Połóż się na boku, zgiń jedno kolano i przekręć się tak, aby odbytnica była dostępna. Delikatnie wprowadź rurkę lewatywy do odbytu, około 10 cm głębokości.

Krok 5: Powoli dociskaj gumową kulę, aby wypuścić roztwór do odbytu. Staraj się zrelaksować i zatrzymać roztwór w sobie przez około 10-15 minut, jeśli to możliwe.

Pamiętaj, że przed przeprowadzeniem lewatywy zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Krok 5: Zakończenie procedury

Po zakończeniu lewatywy ważne jest przepłukanie i oczyszczenie sprzętu. Pamiętaj o dokładnym umyciu pojemnika, wlewki oraz końcówki. Możesz użyć ciepłej wody i mydła, aby usunąć wszelkie resztki i zapobiec rozwojowi bakterii.

Po umyciu sprzętu dokładnie go osusz. Możesz użyć ręcznika lub czystej ściereczki. Upewnij się, że wszystkie elementy są suche przed Ich przechowaniem.

Pamiętaj także o odpowiednim przechowywaniu sprzętu. Umieść go w suchym i czystym miejscu, aby zapobiec zanieczyszczeniom.

Teraz, gdy cała procedura lewatywy jest zakończona, możesz się relaksować i cieszyć się uczuciem oczyszczenia i ulgi.

Porady i ostrzeżenia

Oto kilka porad, które warto mieć na uwadze przed przystąpieniem do wykonania lewatywy:

1. Używaj tylko odpowiednich narzędzi i środków do lewatywy. Upewnij się, że masz dostęp do specjalnego zestawu do odbytniczego oczyszczania.

2. Przestrzegaj zaleceń dotyczących higieny. Starannie umyj ręce przed i po zabiegu, aby uniknąć infekcji.

3. Konsultuj się z lekarzem przed przystąpieniem do wykonywania lewatywy, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek schorzenia zdrowotne, takie jak choroby jelitowe czy hemoroidy.

4. Uważaj, aby nie powodować zbyt dużego nacisku podczas wprowadzania płynu do odbytu. To może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej lub innych powikłań.

5. Jeśli podczas lewatywy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak ból, krwawienie, zawroty głowy lub nudności, niezwłocznie przerwij zabieg i skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj, że wykonywanie lewatyw nie jest dla każdego, dlatego zawsze warto uzyskać fachową poradę przed przystąpieniem do tego typu zabiegu.

Wideo:

Zaproszenie na szkolenie online "Konstrukcje drewniane Eurokod 5"

Komentarze