Czym jest Halloween - święto strachu i zabawy

Halloween, znane również jako Noc Wszystkich Świętych albo Święto Zmarłych, to coroczne święto obchodzone w nocy z 31 października na 1 listopada. Początki Halloween sięgają setek lat temu i mają swoje korzenie w celtyckim święcie Samhain, które obchodzone było na stanowisko równonocy jesiennej.

Tradycje związane z Halloween różnią się w zależności od krajów i kultur, jednak najbardziej charakterystyczne elementy obejmują przebieranie się w straszne kostiumy, organizowanie przyjęć, rozdawanie słodyczy oraz wstawianie lampionów z wyciętymi wzorami w dyniach, zwanych popularnie jack-o’-lanterns.

Kolory, które kojarzą się z Halloween to pomarańczowy i czarny. Często spotykanymi symbolami są także czarownice, duchy, zombie, wilkołaki i nietoperze.

Wiele osób łączy Halloween z potokami słodyczy, zarówno dla dzieci, które chodzą od domu do domu ze swoimi „truco lubienie”, jak i dla dorosłych, którzy organizują przyjęcia w stylu Halloween. Wiele miejsc organizuje również straszne atrakcje, takie jak labirynty strachu, nawiedzone domy i przejażdżki na straszydłach, aby dodatkowo wzmocnić atmosferę tego święta.

Halloween — co to za święto?

Halloween jest świętem obchodzonym 31 października każdego roku. Początkowo pochodziło z krajów anglojęzycznych, ale obecnie jest szeroko obchodzone na całym świecie. Święto to ma długą historię i jest połączone z wieloma tradycjami i wierzeniami.

Podstawowym symbolem Halloween jest przerażający strój. Wielu ludzi przebiera się za duchy, czarownice, wampiry i inne potwory. W tym dniu dzieci i dorośli spędzają czas na odwiedzaniu domów, pytając mieszkańców o słodycze. Powszechną frazą, którą wypowiedziane przez osoby odwiedzające dom jest «Dulce o Truco!» , co znaczy «słodycze albo psikus».

Inne popularne tradycje Halloween obejmują wycinać dynie i umieszczać w nich świecy (zwanego jack-o’-lantern), dekorowanie domów nawiązujących do motywów strasznych, takich jak pajęczyny, duchy i czarownice, oraz organizowanie przyjęć z kostiumami i konkursami na najlepiej wykonane przebranie.

Halloween ma również swoje korzenie w dawnym pogańskim święcie Samhain, które obchodzono w starożytności, aby uczcić koniec sezonu letniego i początek zimy. Wierzyło się, że w tym czasie granica między światem żywych a umarłych jest najcieńsza, dlatego przekonano, że duchy umarłych wchodzą w nasz świat. To wierzenie jest również blisko związane z obchodzeniem Dnia Wszystkich Świętych i Świętem Zmarłych.

W Polsce Halloween jest coraz bardziej popularne, szczególnie wśród młodzieży i dzieci. Obecnie wiele osób organizuje przyjęcia i dekoruje swoje domy na tę okazję. Mimo że to amerykańskie święto, jest to świetna okazja do spędzenia czasu z przyjaciółmi i rodziną, przebierania się i czerpania radości z okazji straszenia się.

Historia i pochodzenie Halloween

Halloween, zwane również All Hallows’ Eve, jest świętem obchodzonym w krajach anglojęzycznych w nocy z 31 października na 1 listopada. Początki tego święta sięgają 2000 lat temu, do czasów Celtów, którzy obchodzili swoje własne święto zwanne Samhain.

Samhain było świętem, które oznaczało koniec roku, gdyż Celtowie wierzyli, że w tej nocy granica między światem żywych i umarłych zaciera się i duchy zmarłych mają możliwość powrotu na ziemię. Wierzenia te były również związane z końcem lata i zbiorami, a także zaczynającym się nowym rokiem.

Podczas Samhain Celtowie ubierali się w przerażające maski i stroje, żeby zmylić i odstraszyć duchy. Tradycję tę przeniesiono później na obchodzenie Halloween, gdzie także nosi się strój związany z Halloween, najbardziej charakterystyczny jest strój czarownicy, wiedźmy lub duchów.

Wraz z chrystianizacją Celtów przez Rzymian, obchody Samhain zmieszały się z chrześcijańskim świętem Wszystkich Świętych, które przypada na 1 listopada. Wieczorem 31 października Celtowie obchodzili Samhain i wierzyli, że tego dnia granica między tym światem a zaświatami jest szczególnie cienka.

W czasach nowożytnych, Halloween jest obchodzone głównie w krajach anglojęzycznych, choć w ostatnich latach staje się coraz popularniejsze w innych krajach, w tym również w Polsce. Obchody Halloween związane są z dekorowaniem domów i ogrodów, Halloweenowymi przekąskami, jak ciastka w kształcie duchów, dynie Jacka O’Lantern, zabawą w przebieranki oraz chodzeniem po domach i zbieraniem cukierków (tzw. trick or treat).

Symbolika Halloween

Halloween jest znanym na całym świecie świętem, które wiąże się z wieloma symbolami i tradycjami. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Halloween jest oczywiście dynia, zwana «Jackiem Latarnią». Dynia jest wycięta w charakterystyczny sposób, a w jej wnętrzu umieszcza się świeczkę, co tworzy charakterystyczny, złowieszczy efekt. Dynie straszące podświetlane światłem są popularną ozdobą Halloween.

Innym popularnym symbolem Halloween jest czarny kot. Wiąże się on z wierzeniami i przesądami, które mówią, że czarne koty są powiązane z czarami i magią. Wielu ludzi uważa czarne koty za zły omen i znak niebezpieczeństwa. W trakcie Halloween często spotyka się dekoracje z wizerunkami czarnych kotów.

Wiedźmy oraz czarownice również są często kojarzone z Halloween. W tradycji tego święta wiedźmy i czarownice są przedstawiane jako postacie obnoszące się na miotle, które latają w nocy. Na Halloween dzieci często przebierają się za wiedźmi i czarownice, a podczas imprez często wystawiane są przedstawienia związane z magią i czarami, które dodatkowo podkreślają te symboliczne postacie.

Kolejnym symbolem Halloween jest duch. To niewidzialne i nieuchwytne zjawisko, które kojarzy się z nadprzyrodzonymi siłami i umarłymi. W trakcie Halloween często widzi się dekoracje z wiszącymi duchami i strasznymi postaciami przypominającymi duchy. Przebranie się za ducha to też popularny kostium podczas Halloween.

Krety to kolejny rozpoznawalny symbol Halloween. Krety są niewidoczne, ale pozostawiają po sobie groby, które często są używane w różnych dekoracjach w trakcie tego święta. Groby, trumny i inne makabryczne elementy tworzą tajemniczą i przerażającą atmosferę Halloween.

Zwyczaje i tradycje związane z Halloween

Halloween to święto, które ma wiele zwyczajów i tradycji. Jednym z najbardziej znanych jest ubieranie się w straszne kostiumy. W ten dzień wiele osób przebiera się za wampiry, duchy, czarownice i inne potwory. Dzieci chodzą po domach prosząc o słodycze, mówiąc «słodycze albo psikus!». Wówczas gospodarze dają im cukierki, czekoladki lub inne smakołyki.

Innym tradycyjnym elementem Halloween jest wycinanie dyni i umieszczanie w niej świecy. To popularne jest zwłaszcza w anglojęzycznych krajach. Dynie wycina się w różne wzory i wzory, takie jak straszne twarze lub duchy. Następnie umieszcza się w nich świecę, co tworzy efektowne i nieco straszne oświetlenie na Halloween.

Na Halloween popularne jest również poszukiwanie tzw. «rogatego wiedźmy». To zabawa, w której uczestnicy udają się na spacer lub jadą samochodem do miejsc, gdzie według legendy można spotkać tę rogatą postać. Często jest to jakiś las lub opuszczony budynek. Mimo że niektórzy o tym nie wiedzą, «rogata wiedźma» to tylko fikcyjna postać związana z Halloween i nie istnieje w rzeczywistości. To tylko dodatkowy element zabawy i strachu w ten specjalny wieczór.

Na Halloween niektórzy organizują też przyjęcia ze strasznymi dekoracjami i przerażającymi jedzeniem. Można tu spotkać takie potrawy jak «palce mumii» (wykonane z parówek i cebuli), «zupa z oczami» (z wykorzystaniem różnych kolorowych kul żelowych), a także «ciasto-arbuzy» (przypominające krew z arbuza). To tylko kilka przykładów specjalnych dań, które są przygotowywane na tę okazję.

Halloween to również wiele innych zwyczajów i tradycji, które różnią się w zależności od regionu i kultury. Jednak niezależnie od tego, jak obchodzi się to święto, jest to czas pełen radości, strachu i uciechy dla dzieci i dorosłych.

Halloween w Polsce i na świecie

Święto Halloween jest obchodzone na całym świecie, ale różne kraje mają swoje własne tradycje i zwyczaje związane z tą okazją.

W Polsce Halloween zyskuje coraz większą popularność, szczególnie wśród młodego pokolenia. Coraz więcej osób organizuje halloweenowe imprezy, przechadza się po ulicach w strojach strasznych postaci i rozdaje słodycze dzieciom. W niektórych miastach odbywają się nawet specjalne parady Halloween, w których mieszkańcy biorą udział.

W krajach anglojęzycznych Halloween ma długą historię i jest jednym z najważniejszych świąt. Tradycyjne elementy Halloween, takie jak wydrążanie dyni i umieszczenie w niej świecy, pochodzą właśnie z tych krajów. Dzieci ubierają się w kostiumy upiorów, czarownic, wampirów i chodzą od drzwi do drzwi, prosząc o słodycze. Jest to zwyczaj znanym jako «trick-or-treating».

W Meksyku, Halloween ma zupełnie inną formę i nazywa się «Dia de los Muertos», czyli «Dzień Zmarłych». W tę noc, rodziny gromadzą się na cmentarzach, aby oddać hołd swoim zmarłym bliskim. Groby są ozdobione kolorowymi kwiatami, świece są zapalane, a rodziny organizują przy gróbach pikniki, podczas których spożywane są ulubione jedzenie zmarłych.

W Irlandii, gdzie powstało Halloween, obchodzone jest bardzo tradycyjnie. Ludzie nadal wierzą w duchy i wiedźmy, więc ten dzień jest dla nich bardzo ważny. Organizowane są nocne przebrania, w których ludzie biegają po polach i przepędzają złe duchy.

Jak widać, Halloween ma różne oblicza w różnych częściach świata, ale wszędzie jest okazją do świętowania i zabawy. Bez względu na tradycje, Halloween jest doskonałą okazją, aby spotkać się z przyjaciółmi i rodziną, ubrać się w straszne kostiumy i cieszyć się atmosferą tajemnicy i magii.

Wideo:

Czego nie wiesz o Halloween? Jak dynia stała się symbolem tego święta?🎃

Komentarze