Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie

Zrzut ekranu to bardzo przydatna funkcja, która umożliwia nam zachowanie obrazu pulpitu. Dzięki temu możemy udostępnić informacje, które aktualnie widzimy na ekranie, w formie statycznego obrazu. W przypadku laptopa istnieje kilka sposobów, aby zrobić zrzut ekranu. Przedstawimy teraz prostą instrukcję, jak to zrobić. Przygotujcie się do robienia zrzutów ekranowych i zyskajcie nowe narzędzie pracy!

Metoda pierwsza:

 1. Ustaw kursor myszki na obszarze, który chcesz uwiecznić na zrzucie ekranu.
 2. Naciśnij przycisk PrtSc (Print Screen) na klawiaturze. Zdjęcie zapisze się do schowka systemowego.
 3. Otwórz program do edycji zdjęć lub inną aplikację, w której chcesz wkleić zrzut ekranu.
 4. Wciśnij kombinację klawiszy Ctrl + V lub kliknij prawym przyciskiem myszy na miejscu, gdzie chcesz wkleić zrzut, i wybierz opcję Wklej.
 5. Zapisz zrzut ekranu na dysku, jeśli taka opcja jest dostępna w programie, którym się posługujesz.

Metoda druga:

 1. Przyciśnij klawisze Win + Shift + S na klawiaturze. Ekran stanie się nieco przyciemniony.
 2. Ustaw kursor myszki na obszarze, który chcesz uwiecznić na zrzucie ekranu.
 3. Zaznacz wybrany obszar, przeciągając myszkę bez puszczenia przycisku.
 4. Wciśnij kombinację klawiszy Ctrl + V lub kliknij prawym przyciskiem myszy na miejscu, gdzie chcesz wkleić zrzut, i wybierz opcję Wklej.
 5. Zapisz zrzut ekranu na dysku, jeśli taka opcja jest dostępna w programie, którym się posługujesz.

Pamiętaj, że zrobienie zrzutu ekranu może być różne w zależności od modelu laptopa i używanego systemu operacyjnego. Warto być zatem cierpliwym i wypróbować różne metody, aby znaleźć tę, która jest najbardziej odpowiednia dla Ciebie.

Teraz, gdy znasz kilka prostych sposobów, jak zrobić zrzut ekranu na laptopie, możesz wykorzystać tę funkcję w codziennym życiu i pracy. Zdjęcia zrzutów ekranu mogą być użyteczne do rozwiązywania problemów technicznych, dokumentowania informacji lub dzielenia się danymi z innymi. Jeśli potrzebujesz pomocy, nie wahaj się skorzystać z naszego poradnika!

Przeglądanie dostępnych metod

Aby wykonać zrzut ekranu na laptopie, masz kilka różnych metod do wyboru. Poniżej przedstawiamy przegląd najpopularniejszych sposobów:

MetodaOpis
PrtScnNaciśnij klawisz «PrtScn» na klawiaturze. Zrzut ekranu zostanie skopiowany do schowka.
Alt + PrtScnNaciśnij jednocześnie klawisze «Alt» i «PrtScn» na klawiaturze. Zrzut ekranu aktualnego aktywnego okna zostanie skopiowany do schowka.
Windows key + Shift + SNaciśnij jednocześnie klawisze «Windows» + «Shift» + «S». Wybierz obszar, który chcesz uwiecznić na zrzucie ekranu. Obraz zostanie skopiowany do schowka i będzie dostępny do wklejenia w dowolnym programie graficznym.
Używanie narzędzia Snipping ToolOtwórz narzędzie Snipping Tool, które jest zainstalowane na większości laptopów z systemem Windows. Wybierz rodzaj zrzutu ekranu (np. prostokąt, okrąg) i zaznacz obszar do uwiecznienia. Zrzut ekranu zostanie automatycznie zapisany i będzie dostępny w folderze obrazów.

Pamiętaj, że niektóre z tych metod mogą nie być dostępne na niektórych laptopach, w zależności od modelu i systemu operacyjnego. Jeśli jedna metoda nie działa, spróbuj innej. Powodzenia!

Wykorzystanie klawiszy funkcyjnych

Klawisze funkcyjne to specjalne klawisze na klawiaturze laptopa, które wykonują różne zadania, w zależności od programu, w którym się znajdujesz. Często jednym z tych zadań jest tworzenie zrzutów ekranu.

Aby zrobić zrzut ekranu za pomocą klawiszy funkcyjnych, musisz najpierw znaleźć odpowiedni klawisz na klawiaturze swojego laptopa. Często jest to klawisz z napisem «Print Screen» lub «PrtSc». Niektóre laptopy mają również specjalne klawisze funkcyjne, które są oznaczone ikonami kamery lub aparatu fotograficznego.

Po znalezieniu odpowiedniego klawisza, aby zrobić zrzut ekranu, wystarczy go nacisnąć. Niektóre laptopy wymagają również dodatkowego naciśnięcia klawisza «Fn» lub «Function», aby aktywować funkcję zrzutu ekranu.

Po wciśnięciu klawiszy odpowiedzialnych za zrzut ekranu, obraz z twojego ekranu zostanie skopiowany do schowka. Aby go zapisać jako plik graficzny, musisz otworzyć program do edycji grafiki lub przeglądarkę internetową i użyć kombinacji klawiszy «Ctrl + V» lub wybrać opcję «Wklej» z menu kontekstowego.

Pamiętaj, że niektóre aplikacje, takie jak programy do edycji wideo czy niektóre gry, mogą nie obsługiwać zrzutów ekranu za pomocą klawiszy funkcyjnych. W takim przypadku możesz skorzystać z innych dostępnych metod, takich jak narzędzie do zrzutu ekranu wbudowane w system operacyjny lub specjalne programy do robienia zrzutów ekranu.

Skrót klawiszowy dla systemu Windows

Aby wykonać zrzut ekranu na laptopie z systemem Windows, możesz skorzystać z prostego skrótu klawiszowego. Oto instrukcja krok po kroku:

 1. Krok 1: Znajdź na klawiaturze klawisz PrtScn lub Print Screen. Zazwyczaj znajduje się on w górnej części klawiatury, obok klawisza F12.
 2. Krok 2: Wykonaj zrzut ekranu przez jednoczesne naciśnięcie klawisza PrtScn. Zrzut zostanie zapisany do schowka systemowego.
 3. Krok 3: Aby zapisać zrzut ekranu jako plik obrazu, otwórz program graficzny (np. Paint) lub inną aplikację obsługującą edycję obrazów.
 4. Krok 4: W programie graficznym naciśnij klawisze Ctrl + V, aby wkleić zrzut ekranu ze schowka.
 5. Krok 5: Aby zapisać zrzut ekranu jako plik, kliknij na przycisk zapisu w programie graficznym (np. ikona dyskietki lub przycisk «Zapisz»). Wybierz miejsce, w którym chcesz zapisać zrzut ekranu i nadaj mu nazwę.

To wszystko! Teraz posiadasz zrzut ekranu swojego laptopa z systemem Windows.

Skrót klawiszowy dla systemu Mac

Na laptopach firmy Apple istnieje specjalny skrót klawiszowy do wykonywania zrzutów ekranu. Aby go użyć, wykonaj poniższe kroki:

1. Zrzut całego ekranu

 1. Naciśnij jednocześnie klawisze Command + Shift + 3.
 2. Obrazek zrzutu ekranu zostanie automatycznie zapisany na pulpicie jako plik PNG.

2. Zrzut wybranego obszaru ekranu

 1. Naciśnij jednocześnie klawisze Command + Shift + 4.
 2. Kursor myszy zmieni się w krzyż, który można przeciągnąć, aby zaznaczyć interesujący Cię obszar ekranu.
 3. Po zaznaczeniu obszaru zwolnij przycisk myszy, aby wykonać zrzut ekranu.
 4. Zrzut ekranu również zostanie automatycznie zapisany na pulpicie jako plik PNG.

3. Zrzut wybranego okna aplikacji

 1. Naciśnij jednocześnie klawisze Command + Shift + 4.
 2. Naciśnij spację, kursor myszy zmieni się w ikonę aparatu fotograficznego.
 3. Kliknij lewym przyciskiem myszy na oknie aplikacji, które chcesz zrobić zrzut ekranu.
 4. Zrzut ekranu zostanie automatycznie zapisany na pulpicie jako plik PNG.

Teraz już wiesz, jak używać skrótu klawiszowego na laptopach Mac do robienia zrzutu ekranu. Z pewnością ułatwi Ci to dokumentowanie i dzielenie się informacjami z innymi.

Używanie narzędzi do robienia zrzutów ekranu

Istnieje wiele narzędzi, które można używać do robienia zrzutów ekranu na laptopie. Oto kilka popularnych opcji:

NarzędzieOpis
Przycisk Print Screen (PrtScn)Najprostszy sposób na zrobienie zrzutu ekranu na większości laptopów. Naciśnij ten przycisk, a następnie wklej zrzut do programu do edycji obrazów.
Fn + Print Screen (PrtScn)Jeśli przycisk Print Screen jest umieszczony na innym klawiszu na klawiaturze, prawdopodobnie musisz jednocześnie nacisnąć klawisz Fn, aby go aktywować.
Windows Key + Print Screen (PrtScn)Na niektórych laptopach naciśnięcie klawisza Windows Key + Print Screen (PrtScn) automatycznie zapisuje zrzut ekranu jako plik obrazu w folderze «Obrazy» na dysku C.
Narzędzie «Narzędzie do wycinania»Ta aplikacja jest preinstalowana na wielu laptopach z systemem Windows i umożliwia wybór i zapisywanie tylko części ekranu, co może być przydatne w niektórych przypadkach.

W zależności od posiadanej marki i modelu laptopa oraz systemu operacyjnego, dostępne funkcje i narzędzia mogą się różnić. Warto zapoznać się z instrukcjami obsługi laptopa, aby dowiedzieć się więcej o specyficznych opcjach dostępnych dla Twojego urządzenia.

Przechowywanie i udostępnianie zrobionych zrzutów ekranu

Po zrobieniu zrzutu ekranu na laptopie ważne jest odpowiednie przechowywanie i udostępnianie tych obrazów. Oto kilka sugestii, jak to zrobić:

 1. Utwórz folder na swoim komputerze, gdzie będziesz przechowywać wszystkie zrzuty ekranu. Możesz nazwać go na przykład «Zrzuty ekranu».
 2. Organizuj zrzuty ekranu w odpowiednie podfoldery, aby łatwiej było odnaleźć konkretne obrazy w przyszłości. Możesz utworzyć podfoldery na podstawie kategorii, projektów, daty, itp.
 3. Jeśli korzystasz z chmury lub serwisów do przechowywania plików, możesz również przenieść zrobione zrzuty ekranu do tych platform. Na przykład, możesz wysłać zrzuty ekranu na swój Google Drive lub Dropbox.
 4. Jeśli chcesz udostępnić zrobione zrzuty ekranu innym osobom, możesz je załączyć do wiadomości e-mail lub zamieścić na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter lub Instagram.
 5. Jeśli zrzuty ekranu mają być używane w prezentacjach lub na stronach internetowych, możesz je przekształcić na bardziej odpowiedni format, tak jak JPEG lub PNG.

Pamiętaj, że przechowywanie i udostępnianie zrobionych zrzutów ekranu może być również kwestią prywatności. Upewnij się, że nie udostępniasz nieodpowiednich zawartości, które mogą naruszać prywatność innych osób.

Wideo:

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Windows ? . Jak zrobić screen ( Print Screen ) Windows ?

Komentarze