Jak zrobić piniatę

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zrobić własną piniatę? Piniaty są popularne na imprezach i urodzinach, ponieważ dostarczają mnóstwo zabawy i radości. Teraz masz szansę zaprosić przyjaciół i rodzinę do wspólnego tworzenia piniaty!

W tym krok po kroku poradniku dla początkujących dowiesz się, jak stworzyć piękną piniatę. Właściwie wykonana piniata może stać się główną atrakcją imprezy i z pewnością zapewni wszystkim dużo frajdy.

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego kształtu i rozmiaru piniaty. Może to być tradycyjna okrągła lub prostokątna piniata, ale możesz również wybrać bardziej interesujące kształty, takie jak ukochany bohater z filmu lub zwierzątko.

Następnie będziesz musiał zebrać materiały i narzędzia potrzebne do wykonania piniaty. Będziesz potrzebować kartonu lub papieru maché, kleju, nożyczek, kolorowego papieru lub farb, taśmy klejącej, bibuły, a także sznurka do zawieszenia piniaty.

Gotowy? Teraz pora na przycinanie i konstruowanie piniaty. Zaczynając od kartonu lub papieru maché, wyciąć odpowiednie kształty i połącz je klejem lub taśmą klejącą. Następnie można pokryć piniatę kolorowym papierem lub farbami, aby nadać jej interesujący wygląd.

Po pokryciu piniaty kolorową powłoką, można dodać wykończenia takie jak bibuła, wstążki lub kolorowe paski. Pamiętaj, że musisz zostawić otwór, przez który będziesz w stanie umieścić słodycze i prezenty!

Wskazówka: Upewnij się, że klej lub farby zostały całkowicie wyschnięte, zanim zaczniesz wkładać słodycze i prezenty, aby uniknąć brudzenia ich.

Na końcu zawieś piniatę na wybranym miejscu za pomocą mocnego sznurka. Możesz też powiesić ją na gałęzi drzewa lub sufitu. Teraz wszystko, co musisz zrobić, to przekazać dzieciom kij, pozwolić im zamknąć oczy i cieszyć się oczekiwaną chwilą, w której będą mogły uderzyć w piniatę i cieszyć się słodyczami i prezentami, które z niej wypadną!

Mamy nadzieję, że ten krok po kroku poradnik dla początkujących pomoże Ci zrealizować własną piniatę na najbliższą imprezę. Trzymamy kciuki za udaną zabawę i niezapomniane chwile w towarzystwie Twoich bliskich!

Materiały, które będą potrzebne

Do wykonania piniaty będą nam potrzebne następujące materiały:

 • 1. Baloniki: W idealnym przypadku, zalecamy użycie tradycyjnych baloników do nadmuchania piniaty. Możesz wybrać różne kolory, aby nadać piniacie bardziej efektowny wygląd. Pamiętaj, że baloniki będą stanowić podstawę naszej piniaty, więc dobrze jest mieć ich odpowiednią ilość.
 • 2. Klej: Aby złączyć warstwy papieru i utworzyć solidną strukturę, będziesz potrzebował kleju. Zalecamy użycie kleju w sztyfcie, który jest wygodny w użyciu i nie tworzy dużo bałaganu.
 • 3. Gazety lub kolorowy papier: Do pokrycia piniaty będziemy potrzebować papieru. Możesz użyć starych gazet, aby nadrukować na nich i dodatkowo pokryć kolorowym papierem, lub od razu użyć kolorowego papieru, jeśli preferujesz bardziej kreatywny wygląd.
 • 4. Wstążki lub sznurki: Aby piniata mogła wisieć, będziesz potrzebować wstążek lub sznurków. Wybierz te, które będą pasować do ogólnego wyglądu piniaty.
 • 5. Dekoracje: Jeśli chcesz dodać dodatkowe ozdoby do swojej piniaty, możesz użyć kolorowych papierowych kwiatków, kłębków włóczki, piór lub innych elementów ozdobnych, które Ci się podobają.

Pamiętaj, że te materiały mogą się różnić w zależności od preferencji i dostępności. Teraz, gdy masz wszystko gotowe, możemy przejść do kroku po kroku, aby stworzyć swoją własną piniatę!

Sposób konstrukcji piniaty

Piniata to kolorowa i atrakcyjna ozdoba, która dostarcza wielu radosnych chwil na imprezach dla dzieci i dorosłych. Jeśli chciałbyś samodzielnie zrobić piniatę, oto prosty krok po kroku przewodnik dla początkujących.

Krok 1: Zebranie materiałów i narzędzi. Będziesz potrzebować balonu, gazety lub papieru toaletowego, kleju na bazie mąki, nożyczek, farb, kolorowego papieru, wstążek, kawałków krepiny lub tasiemki oraz kleju do tkanin.

Krok 2: Nadmuchanie balonu na żądaną wielkość piniaty. Powinieneś użyć większego balonu, ponieważ piniata powinna pomieścić dużo słodyczy i drobnych upominków.

Krok 3: Przygotowanie kleju na bazie mąki. Możesz to zrobić, mieszając w równych proporcjach mąkę i wodę, a następnie podgrzewając mieszankę na małym ogniu aż do uzyskania konsystencji kleju.

Krok 4: Rozcięcie gazet lub papieru toaletowego na paski szerokości około 5 cm. Te paski będą służyć do pokrycia balonu.

Krok 5: Zanurzenie paska papieru w kleju i przyklejenie go do balonu. Powinieneś nakładać paski na balon, aż cały balon zostanie pokryty warstwą klejonego papieru. Nie zapomnij zostawić otworu na słodycze i upominki.

Krok 6: Pozostawienie piniaty do wyschnięcia. Musisz dać klejowi na bazie mąki wystarczająco dużo czasu, aby całkowicie wyschnął, zanim przejdziesz do kolejnego kroku.

Krok 7: Malowanie piniaty farbami w wybranym przez Ciebie wzorze. Możesz użyć różnych kolorów i wzorów, aby nadać piniacie interesujący wygląd.

Krok 8: Przygotowanie zawartości piniaty przez umieszczenie w niej słodyczy i drobnych upominków. Upewnij się, że zawartość jest dobrze zabezpieczona, aby nie wypadła podczas uderzenia w piniatę.

Krok 9: Przygotowanie otworu na wstążkę lub tasiemkę do zawieszenia piniaty. Możesz przeciąć otwór na górze piniaty i przewlec przez niego wstążkę lub tasiemkę, aby móc bezpiecznie zawiesić piniatę.

Krok 10: Powieszenie piniaty w odpowiednim miejscu i cieszenie się zabawą podczas jej rozbijania. Pamiętaj, że piniata powinna być zawieszona wysoko, aby zapewnić bezpieczeństwo i uniknąć kontuzji.

Teraz wiesz, jak zrobić piniatę samodzielnie. Ta kreatywna ozdoba zapewni dużo zabawy i radości na twojej imprezie!

Jak przygotować papier mache

Papier mache jest świetnym materiałem do tworzenia piniat i innych ozdób. Aby przygotować papier mache, będziesz potrzebować:

 • Wody — będziesz potrzebować zarówno ciepłej, jak i zimnej wody
 • Mąki — najlepiej użyć mąki pszennej
 • Gazety — niezbędne do robienia papieru mache. Upewnij się, że gazety są starannie postrzępione na paski
 • Miski — jedna na wodę i jedna na klej
 • Pędzel — użyj pędzla do nakładania papieru mache na formę piniaty
 • Forma — możesz użyć balonu, kształtowej wydmuszki, czy nawet starą butelkę, aby utworzyć formę piniaty

Aby przygotować papier mache, wykonaj następujące kroki:

 1. Przygotuj klej. Wymieszaj mąkę i ciepłą wodę w misce, aż powstanie gładka masa. Konsystencja powinna być podobna do kleju szkolnego. Dodaj więcej wody, jeśli klej jest zbyt gęsty.
 2. Nasącz gazetę. Zanurzaj paski gazety w misce z zimną wodą, aby nasiąkły. Upewnij się, że gazety są całkowicie pokryte wodą.
 3. Klep papi

  Nakładanie papier mache

  Proces wykonywania piniaty z papieru maché jest prosty, ale wymaga trochę cierpliwości. Oto kroki, jak nakładać papier maché na formę piniaty:

  1. Przygotuj mieszankę papier maché, mieszając razem mąkę pszenną i wodę w proporcjach 1:2. Mieszaj, aż uzyskasz gładką i jednolitą konsystencję.

  2. Przygotuj wcześniej formę piniaty – może to być balon, sklejka lub inny materiał, który nada odpowiedni kształt piniacie.

  3. Rozpocznij nakładanie papier maché na formę. Możesz to zrobić za pomocą pędzla lub używając swoich rąk. Nakładaj papier maché na formę, starając się utworzyć cienką i jednolitą warstwę. Nie nakładaj zbyt dużo papieru naraz, ponieważ może to spowodować powstawanie grudek i trudności w modelowaniu.

  4. Powtórz proces nakładania papier maché na formę, aż uzyskasz pożądaną grubość i wytrzymałość. Zazwyczaj dwie lub trzy warstwy wystarczą, ale możesz dodać więcej, jeśli uważasz, że jest to konieczne.

  5. Po nałożeniu ostatniej warstwy pozostaw piniatę do wyschnięcia na kilka dni. Upewnij się, że jest w suchym i dobrze wentylowanym miejscu.

  6. Gdy piniata jest całkowicie sucha, możesz przystąpić do dekorowania. Wykorzystaj farby, wstążki, kolorowe papiery, cekiny i inne materiały, aby nadać piniacie wyjątkowy wygląd.

  Pamiętaj, że proces nakładania papier mache może być nieco czasochłonny, ale efekt końcowy na pewno się opłaci. Tworzenie własnej piniaty z papieru maché to świetna zabawa, która dostarcza wiele radości zarówno podczas jej tworzenia, jak i na imprezie, na której zostanie użyta.

  Malowanie i dekorowanie piniaty

  Aby piniata była naprawdę atrakcyjna, można użyć różnych kolorów farb akrylowych. Możemy pomalować piniatę na jeden kolor lub stworzyć interesujący wzór. Niech wyobraźnia przewodzi!

  Jeśli chcemy, aby nasza piniata miała dodatkowe zdobienia, możemy użyć kolorowego papieru ozdobnego. Możemy wycinać różne kształty, takie jak gwiazdy, kwiaty, serca itp. Następnie naklejamy je na piniatę, tworząc unikatowy design.

  Jeżeli jesteśmy kreatywni, możemy również użyć innych materiałów do dekoracji piniaty. Na przykład kolorowe wstążki, brokat, koraliki lub cekiny. Możemy je przykleić, aby dodać piniacie blasku i efektowności.

  Pamiętaj, żeby malować i dekorować piniatę na sucho. Pozwoli to uniknąć zamoczenia papieru i zepsucia konstrukcji piniaty. Daj farbie i klejowi wystarczająco dużo czasu, aby wyschły przed użyciem.

  Malowanie i dekorowanie piniaty to wspaniała okazja do zastosowania własnej wyobraźni i kreatywności. Możemy stworzyć niepowtarzalny i efektowny element urodzinowej dekoracji, który dostarczy wiele radości i zabawy!

  Wideo:

  DIY Piniata na urodziny, Dzień Dziecka — Na szybko #358

Komentarze